آمار نگران کننده‌ای که رئیس فدراسیون همگانی در شبکه سه سیما اعلام کرد


رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی با حضور در برنامه زنده شبکه سه سیما آمار نگران کننده ای از میزان چاقی و کم تحرکی در کشور ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی، افشین ملایی که روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت مهمان برنامه زنده «سلام صبح بخیر» شبکه سه تلویزیون بود ضمن تشریح برنامه هایی که این فدراسیون برای کاهش کم تحرکی و تشویق مردم به ورزش دارد، آمارهایی از میزان چاقی و اضافه وزن در بین مردم و دانش آموزان را ارائه کرد.

ملایی در پاسخ به پرسش مجری این برنامه که در شرایط فعلی چند درصد مردم ایران ورزش می کنند گفت: براساس آماری که قبل از دوران کرونا منتشر شده بود حدود ۵۱ درصد از مردم کشور ورزش می کنند و ۴۹ درصد اصلا فعالیت ورزشی ندارند. 

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی ادامه داد: شاید در نگاه اول این آمار برای مردم یک کشور قابل قبول باشد اما آمار ابتلا به بیماری هایی که ناشی از کم تحرکی است به شدت رو به افزایش است. وقتی با این نگرانی تحلیل این آمار را ادامه دهید متوجه می شویم که از آن 51 درصد حدود 30 تا 35 درصد به حد کافی ورزش نمی کنند. یعنی در مجموع حدود 70 درصد جمعیت کشور دچار کم تحرکی هستند.

افشین ملایی در ادامه ارائه آمارهای نگران کننده از افزایش کم تحرکی و چاقی در کشور گفت: خبر تلخ در این زمینه این است که در ۱۰ سال گذشته نرخ رشد کم تحرکی ملی ما ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است که این نشان می دهد ما به فعالیت بدنی و افزایش ورزش همگانی در حوزه های مختلف به هر دلیلی کم توجهی کرده ایم. 

رئیس فدراسیون ورشهای همگانی که با پرسش مجری برنامه در مورد بودجه سالانه این فدراسیون مواجه شده بود در این مورد گفت: بودجه فدراسیون ورزش همگانی به عنوان تخصصی ترین فدراسیونی که مسئول توسعه ورزش برای همه است در سال گذشته چهار و نیم میلیارد تومان بوده است.

ملایی در واکنش به تعجب مجری برنامه از میزان اندک بودجه سالانه فدراسیون ورزشهای همگانی که از عنوان «شوخی می کنید» استفاده کرد گفت: دولت ها به میزانی که به سلامت ملی توجه می کنند منابع مالی را برای توسعه ورزش همگانی صرف می کنند. در کشورهای توسعه یافته این بودجه به عنوان یک سرمایه گذاری برای آینده دیده می شود نه به عنوان هزینه. 

افشین ملایی از افزایش چاقی و کم تحرکی در بین دانش آموزان نیز خبر داد و گفت: در پایش طرح ملی وزارت آموزش و پرورش و براساس آماری که در شورای همگانی ورزش کشور مطرح شد حدود ۳۲ درصد دانش آموزان کشور دچار اضافه وزن و چاقی هستند. 

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی در ادامه با اشاره به طرح ها و برنامه هایی که این فدراسیون در ایام کرونا اجرا کرده است گفت: خبر خوب این است که این تهدیدهای دوران کرونا در حوزه ورزش همگانی نتوانست تاثیر منفی بگذارد. چرا که رویدادهایی را سازماندهی کردیم که هر شهروند بتواند در محیطی که حضور دارد ورزش کند. این طرح ها همچنان در دستور کار فدراسیون است و در بهار امسال هم چند طرح جدید را اجرا خواهیم کرد.

افشین ملایی در پایان با تاکید بر این که میزان کم تحرکی در ایران نسبت به سالهای گذشته افزایش چشمگیری داشته است گفت: افزایش آمار نشان می دهد که جامعه به سمت کم تحرکی حرکت کرده است. به این آمار باید افزایش سن جامعه را هم اضافه کرد که به سمت کهنسالی می رود. پیش بینی ها این است که ادامه این روند کشور را دچار معضلات پیچیده ای خواهد کرد تا جایی که در سالهای آینده از کم تحرکی به عنوان یک بحران نام خواهند برد. 


  • ۱۵:۲۵

  • ۱۴۰۰/۰۲/۱۹

  • ۶۹

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار