ایجاد مراکز ارائه خدمات ورزشی و تندرستی یک ضرورت است


مشاور فدراسیون ورزش های همگانی با اشاره به اهمیت ایجاد اشتغال پایدار برای فارغ تحصیلان رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی گفت: ایجاد مراکز ارائه خدمات ورزشی و تندرستی یک ضرورت است.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی، مجتبی کرمی با اشاره به تبعاتی که شیوع ویروس کرونا روی کم تحرکی و اضافه وزن و چاقی مردم داشته است به خبرنگار مهر گفت: شیوع این ویروس محدودیت هایی که را برای ورزش کردن مردم ایجاد کرد و همین اتفاق به موانع دیگر ورزش نکردن اضافه شد تا شاهد افزایش بیماری های غیرواگیر در کشور باشیم.

وی ادامه داد: کم تحرکی که از قبل وجود داشت به واسطه شیوع کرونا و تغییر سبک زندگی مردم به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد و زمینه بیماری های دیگری را فراهم آورد. بیماری های قلبی و عروقی عمده ترین بیماری است که ناشی از کم تحرکی و یکجانشینی است، شیوع این بیماری در جامعه موجب افزایش هزینه های اقتصاد سلامت می شود و فاجعه ای عظیم تر این است که با این وضعیت رشد جمعیت پیشبینی می‌شود جمعیت سالمند ایران تا سال ۲۰۵۰ به ۳۰ درصد خواهد رسید.

کرمی افزود : با توجه به ماهیت رشته علوم ورزشی که ماهیتی میان‌رشته‌ای دارد، بسیاری از علوم مختلف برای تقویت و تربیت جسم و روان انسان در آن دخیل بوده است که باعث شده هدف این رشته آشنایی دانشجویان آن با ابعاد مختلف جسمی و روانی انسان در حد یک پزشکیار بوده تا آنان بتوانند پس از پایان تحصیلات به‌عنوان یک مربی آماتور و یا حرفه‌ای در حوزه ورزش با ورزشکاران در ارتباط باشند اما امروز با توجه به شرایط بحرانی و پاندمی کم تحرکی در دنیا بخصوص در ایران فارغ تحصیلان رشته تربیت بدنی می‌توانند در بحث دانش افزایی و آگاهی بخشی به آحاد مردم در مراکز مشاوره ای به جامعه خدمات رسانی بکنند.

وی افزود : به هرحال امروزه ارائه خدمات تخصصی تندرستی به اقشار مختلف جامعه نیازمند تخصص در حوزه علوم ورزشی می باشد و با توجه به بیکاری بیش از ۱۰۰ هزار فارغ التحصیل حوزه علوم ورزشی در کشور و امکان ایجاد اشتغال برای عده زیادی از افراد متقاضی کار در حوزه ورزش، چنانچه امکان تاسیس مراکز ورزش و تندرستی توسط وزارت ورزش و جوانان فراهم شود، ظرفیت بسیار بزرگی در کشور برای اشتغال در حوزه علوم ورزشی ایجاد می شود.

مشاور فدراسیون ورزش های همگانی ادامه داد: بر اساس بند ۱۲ بخش وظایف قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان آماده است که ( صـدور و لغو پروانه تاسـیس و فعالیت اتحادیه باشگاه های ورزشی، باشگاهها ، اماکن و “مراکز ارائه دهنده خدمات ورزشی و تندرستی” پس از بررسی صلاحیتهای عمومی، اخلاقی، علمی و حرفه ای و نظارت بر فعالیت آنها ) و همچنین بر اساس بند ۸ اختیارات وزارت ورزش و جوانان در حوزه ورزش می‌بایست اقدام به ” تسهیل فعالیت دانش آموختگان علوم ورزشی برای ارائه خدمت مطلوب به جامعه و نظارت مستمر بر آن ” انجام دهد. که قانون مذکور در تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۱۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۰۲ به تایید شورای نگهبان رسید.

مجتبی کرمی افزود : اهداف این مراکز مشاوره در حوزه خدمات ورزشی و تندرستی می‌تواند در خصوص ارزیابی و سنجش ویژگی های جسمانی، ارائه برنامه ها ی تمرینی، ارائه رژیم های تغذیه ورزشی، ارائه مشاوره به مدیران ورزشی، تحلیل وضعیت های مربوط به رشد حرکتی در کودکان و نوجوانان ، مشاوره های روان شناختی ورزشی و تجزیه و تحلیل اطلاعات بیومکانیک ورزشی باشد که کلیه فارغ تحصیلان گرایش های مختلف رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی امکان فعالیت در این مراکز را با توجه به گرایش رشته تحصیلی میتوانند داشته باشند.

مشاور فدراسیون ورزش های همگانی افزود : بر این باوریم که این مراکز می‌توانند با مشاوره دادن در سطح کشور و افزایش دانش و آگاهی آحاد جامعه نسبت به فعالیت بدنی و ورزش در کلیه اقشار کشور باعث افزایش فعالیت بدنی مناسب و استاندارد در طول روز شود و از این طریق میتوانیم فرهنگ سبک ” زندگی فعال ” را در جامعه نهادینه کنیم.


  • ۱۳:۲۵

  • ۱۴۰۰/۰۳/۰۱

  • ۷

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار