برنامه‌ریزی برای بیمه کردن مربیان ورزش همگانی/ تهدید «کهنسالی» برای ایران


رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی در دیدار با مدیرکل فرهنگی سازمان تامین اجتماعی خواستار توجه ویژه به مربیان ورزش همگانی و اقدام برای بیمه کردن این قشر شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی، افشین ملایی رئیس به همراه محمدرضا فروحی دبیر و رضا شجیع نایب رئیس فدراسیون همگانی با حضور در سازمان تامین با علی جهانی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی این سازمان دیدار و گفتگو کردند.

افشین ملایی در این دیدار ضمن تبریک عید سعید فطر و تقدیر از همراهی سازمان تامین اجتماعی، به اهمیت سلامت ملی و نحوه تعامل با این سازمان اشاره کرد و گفت: نمی دانم تا چه اندازه در جریان سلامت مردم هستید. براساس آمار مراجع داخلی و خارجی کشور ایران یکی از کشورهایی است که با کم تحرکی بالا مواجه است و به دلیل تغییر سبک زندگی این میزان کم تحرکی در ۱۰ سال اخیر ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است. به همین خاطر در طول سال ۴۵ هزار میلیارد تومان برای درمان بیماری های ناشی از کم تحرکی هزینه می کنیم.

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی با تاکید بر اینکه اهداف کاری این فدراسیون با منافع ملی کشور در یک راستاست، خاطرنشان کرد: آمار کم تحرکی و ورزش نکردن ۶۴ درصدی بانوان یک آمار تلخ است. کودکان ایران هم ۳۲ درصد اضافه وزن و چاقی دارند.

افشین ملایی به یک خطر جدی و بزرگ برای سلامت مردم ایران در آینده ای نه چندان دور اشاره کرد و گفت: متاسفانه دیابت به سرعت در کشور در حال پیشرفت است و در حال حاضر ۱۰ درصد مردم دیابت دارند که با توجه به شرایط موجود این میزان در آینده ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.  همچنین براساس پایشی که در مورد فشار خون مردم ایران صورت گرفته است حدود ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار ایرانی دچار فشار خون بالا هستند. 

ملایی ادامه داد: کنار هم گذاشتن این آمار نشان می دهد که وضع سلامت مردم بحرانی است اما متاسفانه روش مدیریت در کشور ما این است که رسیدگی به مشکلات و دغدغه های آنی بیشتر توجه می شود. این در حالی است که سلامت مردم را نمی شود با کارهای فوری تضمین و تامین کرد و نیاز به برنامه ریزی و کار بلند مدت داریم.

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی ادامه داد: یکی از کم هزینه ترین شیوه ها برای کاهش این آمار بهره مندی از ورزش همگانی است. این رویکرد هم در کشور اولویت نخست نیست. بیش از ۹۵ درصد اخبار ورزش کشور در مورد ورزش قهرمانی است و ورزشی که تامین کننده سلامت مردم است به شکل تجملاتی و نمایشی به آن پرداخته شده است. 

وی ادامه داد: ما در فدراسیون ورزشهای همگانی نقشه راهی را برای عبور از بحران کم تحرکی طراحی کرده ایم. سرعت کهسنالی ایران از سرعت نرخ رشد جمعیت سه برابر بیشتر است و در دو دهه آینده و تا سال ۲۰۵۰ جمعیت سالمند بسیار بالایی خواهیم داشت و از هر چهار ایرانی یک نفر کهنسال خواهد بود. اگر این سالمند سالم باشد که هزینه ای ندارد اما اگر سالمند سالم نباشد هزینه میلیاردی را به کشور و خانواده ها تحمیل خواهد کرد. 

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی ادامه داد: وضعیت پیچیده ای را در کشور تجربه خواهیم کرد. در این وضعیت باید حرکت کنیم . همه آنهایی که در قبال سلامت مردم مسئولیت دارند باید در این راستا حرکت کنند. بهبود شرایط موجود می تواند در آینده ما تاثیر مثبت داشته باشد. 

ملایی با بیان این که در یکسال گذشته تلاش شده است وضعیت ورزش همگانی تغییر کند به نقش مربیان در این حوزه پرداخت و گفت: مربیان در ورزش قهرمانی به خاطر قراردادهای بالا مشکل خاصی ندارند اما در ورزش همگانی کمترین توجه به آنها می شود. در حالی که در کشورهای پیشرفته اهمیت یک مربی ورزش از اهمیت یک مدیر بیمارستان بیشتر است. دلیل آنها هم برای اهمیت دادن به مربیان این است که اقدامات این مربیان پیشگیرانه است.

ملایی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه های فدراسیون این است که مربیان ورزش همگانی را مورد حمایت قرار دهد تا بتوانند با امنیت مطلوبی انجام وظیفه کنند. ما به دنبال پوشش بیمه ای مطلوب برای مربیان ورزش همگانی در دوران کاری و بیکاری هستیم. مذاکراتی را با چند شرکت داشته ایم اما به این جمع بندی رسیدیم که با تامین اجتماعی وارد مذاکره شویم 

افشین ملایی در پایان تاکید کرد: با تلاش هایی که صورت داده ایم و برنامه هایی که به مسئولان و مجلس و دولت ارائه داده ایم بسیار امیدواریم که در دولت آینده ورزش همگانی و سلامت مردم در دستور کار و اولویت قرار بگیرد.


  • ۱۸:۵۸

  • ۱۴۰۰/۰۲/۲۴

  • ۵

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار