بهادر رزاقی: کلیستنیکس بیشترین ظرفیت را برای توسعه ورزش همگانی دارد


رئیس کمیته کلیستنیکس فدراسیون ورزشهای همگانی گفت: کلیستنیکس تنها ورزشی است که با حداقل امکانات ورزشی قابلیت جذب عموم مردم به فعالیت بدنی را داراست.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش‌های همگانی، بهادر رزاقی عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی کلیستنیکس (استریت ورک اوت) و رئیس کمیته کلیستنیکس فدراسیون ورزشهای همگانی در خصوص قابلیت این رشته ورزشی در جذب مردم به فعالیت بدنی گفت: کلیستنیکس بیشترین ظرفیت را برای توسعه ورزش همگانی داراست و فراگیری آن حتی از پاندمی نیز بیشتر است، در صورتی که به ظرفیت‌های این رشته ورزشی توجه شود، شاهد خواهید بود که جمعیت قابل توجهی به فعالیت بدنی روی آورده‌اند و ورزشی مفید و در عین حال هیجان انگیز با حداقل امکانات در هر زمان و مکانی قابل اجرا خواهد بود. فهرست قابل توجهی از رشته‌های ورزشی نیازمند به زیرساخت است اما این رشته با حداقل امکانات زیرساختی قابلیت اجرا را در هر مکان و زمانی دارد که از ویژگی‌های این رشته ورزشی می‌باشد.

رزاقی با تاکید بر پیشینه این ورزش یادآور شد: کلمه کلیستنیکس ریشه در ادبیات یونان باستان دارد، این واژه برای نخستین بار در نبرد ترموپیل (۴۸۰ پیش از میلاد) به کار برده شد. در سالهای ۵۵۰ – ۳۳۰ قبل از میلاد امپراطوری پارس یکی از نخستین دولت‌هایی بود که از تمرینات با وزن بدن در آموزش سربازان تاکتیک‌های هجومی بهره برد.

پارسیان کودکان خود را از شش سالگی به آموزش رزم مشغول می‌کردند. در سال ۷۷۶ قبل از میلاد، بنا بر مستندات تاریخی، نخستین دوره بازی‌های المپیک در این سال‌ها برگزار شد و مسابقاتی که برگرفته از حرکات پایه‌ای کلیستنیکس بود نیز در این مسابقات حضور داشت، در سال‌های آغازین قرن بیستم حد فاصل ۱۹۰۴ – ۱۹۵۵، جرج هیبرت، دریانورد مشهور، طی سفرهایش در دنیا به شدت تحت تاثیر چالاکی و آمادگی جسمانی بومیان محلی سرزمین‌های مختلف قرار گرفت که اغلب به انجام ورزش کلیستنیکس مشغول بودند.، از آغاز هزاره جدید به این سو، توسعه و استفاده از این ورزش (کلیستنیکس) در مراکز نظامی امریکایی و اروپایی بدلیل تردد نیروهای نظامی به نقاط مختلف و نیاز حداقلی آنان به هرگونه ابزار ورزشی رونق گرفت.

پس از وقوع بحران اقتصادی در سال ۲۰۰۸، در دنیا بالاخص کشورهای امریکای شمالی استفاده از این ورزش در خیابان‌ها و مکان‌های عمومی افزایش یافت و کم‌کم واژه‌ای جدید به اسم ورزش‌های خیابانی (street workout) ) از دل این ورزش بیرون آمد. در سال ۲۰۱۱ فدراسیون جهانی این رشته در کشور حوزه شنگن لتونی تشکیل شد و در ادامه سال ۲۰۱۷ این رشته در وزارت ورزش و جوانان ثبت و به طور رسمی فعالیت خود را در ایران آغاز کرد.

وی درباره ورود کلیستنیکس به ایران یادآور شد: ورود غیررسمی این رشته به ایران به سال ۱۳۹۲ بر می‌گردد، در این مقطع بود که من پس از قهرمانی در مسابقات کلیستنیکس شرق آسیا انتخابی جام جهانی، در حین ورود به این مسابقات دریافتم که این رشته از چه قابلیت بالایی در جذب مخاطب برخوردار است. سال ۹۳ به عنوان اولین ایرانی در این مسابقات شرکت کردم و موفق به کسب رتبه سی و هفتم در بین ۶۸ ورزشکار جهانی این رشته شدم.

رزاقی تاریخ ثبت رسمی این رشته در ایران را سال ۱۳۹۵ خواند و افزود: در سال ۱۳۹۵ بود که موفق به ثبت این رشته در ایران شدم. پس از ثبت رسمی در وزارت ورزش و جوانان این رشته به فدراسیون ورزش‌های همگانی ارجاع داده شد و سپس پس از برگزاری نشست‌های کمیته فنی به صورت آزمایشی در این فدراسیون فعالیت کردم، پس از گذراندن دوران آزمایشی این کمیته ثبت نهایی شد و هم اکنون این کمیته عضوی از خانواده ورزش‌های همگانی است.

وی در خصوص پیشینه فدراسیون جهانی کلیستنیکس (استریت ورک اوت) گفت: فدراسیون جهانی این رشته در سال ۲۰۱۱ آغاز به کار کرد. می‌توان گفت از آن زمان تاکنون تغییرات گسترده‌ای در راستای بهبود این رشته رخ داده است که همه آنها ناشی از نوآوری ورزشکاران ورزش‌های خیابانی در تورنمنت‌های بین المللی، آسیایی و بین قاره‌ای بوده است. اعضای این فدراسیون در سرتاسر جهان همواره در هر مسابقه‌ای اجرایی نوین از خود ارائه می‌دهند، بنابراین نوآوری در عین وفاداری به اصول نخستین این رشته یکی از اصلی ترین شاخصه‌های موفقیت در کلیستنیکس (استریت ورک اوت) است. البته هم اکنون به دلیل فراگیری ویروس کرونا و گذار مسابقات از حالت فیزیکی به مجازی، اعمال هرگونه تغییرات و ثبت آخرین ابتکارات ورزشکاران این رشته را سخت کرده است.

رزاقی در خصوص فعالیت‌های آکادمی بین المللی ورزشهای خیابانی گفت: اساس فعالیت‌های آکادمی بین المللی ورزشهای خیابانی از ابتدا بر فضای مجازی استوار بود، پس از وقوع کرونا نه تنها دچار شوک نشد بلکه در این ایام با افزایش تقاضای علاقمندان به این رشته ورزشی از سرتاسر جهان مواجه شده است.

وی در خاتمه در خصوص فعالیت‌های این رشته در سال جاری خاطر نشان کرد: کمیته کلیستنیکس (استریک ورک اوت) فدراسیون ورزش‌های همگانی در سال جاری کلیه برنامه‌های خود را به فضای مجازی منتقل نمود و یکی از چالش‌های ما که با استقبال قابل توجهی همراه بود # هر روزهر مکان کلیستنیکس و چالش دیگر ما # کلیستنیکس درخانه بود. به موازات چالش‌های فوق مسابقات سبک آزاد و استقامت قدرت به صورت مجازی برگزار شده و همچنین این کمیته برای ایام نوروز برنامه ویژه ای در نظر گرفته است و برنامه‌های آموزشی این رشته طبق تقویم ارائه شده به آکادمی ملی فدراسیون ورزشهای همگانی ادامه خواهد داشت.


  • ۱۰:۳۹

  • ۱۳۹۹/۱۲/۱۶

  • ۱۷

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار