تعطیلی باشگاه‌های ورزشی و زنگ خطر سونامی کم تحرکی در بحران پاندمی کرونا


رئیس هیات ورزشهای همگانی استان گیلان با تاکید بر این که در دوران کرونا کم تحرکی در بین مردم بیشتر خواهد شد گفت: مسئولان امر باید در مورد تعطیلی باشگاه ها تجدید نظر کنند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی، علیرضا زهری رییس هیات ورزشهای همگانی گیلان درخصوص تبعات تعطیلی باشگاه های ورزشی به روابط عمومی این هیات گفت: بعد از گذشت بیشترازیکسال از پاندمی کرونا و حتی زمان قبل ازاین بحران، ورزش و فعالیت جسمانی جایگاه خود را پیدا نکرده و آنطور که باید به آن پرداخته نشده و تمامی ابعاد آن مورد بررسی قرارنگرفته است.

وی با بیان اینکه براساس آمار وزارت بهداشت، مرگ ومیرناشی از کم تحرکی تقریبا چند برابر ویروس کرونا است، افزود: بسیاری از بیماری ها ی امروز جامعه نظیر پوکی استخوان، فشارخون ، بیماری های قلبی وعروقی ، چاقی مفرط همگی ناشی از کم‌تحرکی و زندگی ماشینی است.

زهری بااشاره به نظریه سازمان بهداشت جهانی درخصوص اهمیت ورزش در بالا بردن سیستم ایمنی بدن در این دوران و بحران کرونا، گفت: اگر به این نقش مهم ورزش در ستاد کرونا و شهرداری ها پرداخته شده پس باید شاهد نتایج مطلوبش باشیم اما اینچنین نیست و ورزش در زندگی روزمره مردم جامعه هنوز تعریف نشده و فقط باشعار ورزش درخانه نمی‌توانیم بستر مناسبی برای توسعه ورزش وتشویق مردم به فعالیت جسمانی فراهم کنیم.

رییس هیات ورزشهای همگانی استان گیلان تصریح کرد: ستاد کرونا باید با نگاه ویژه به مقوله ورزش در ارتقا سلامت و نشاط مردم به توسعه آن در جامعه کمک کند نه اینکه باشگاه ها را تعطیل کند که این تعطیلی ها نه تنها کمکی به بهترشدن شرایط حال حاضر نمیکند ، بلکه ضررهم می رساند.

وی افزود: همانطور که دراین دوران مراکز درمانی و کادر درمان حامی سلامت مردم هستند، باشگاه ها واماکن ورزشی نیز با ارتقا سلامت جامعه در پیشگیری ازخیلی ازبیماری ها وکرونا نیز نقش حائز اهمیتی دارند.

زهری تاکید کرد: ستاد کرونا نباید باشگاه ها را مقابل اهداف سلامت محور این ستاد دراین برهه از زمان بداند بلکه نگاهی همراه و حمایت گر به آن داشته باشد. وقتی از تعطیلی اماکن عمومی حرف می‌زنیم، باشگاه ها از سینما ،مراکزخرید واماکن تفریحی مستثنی هستند ودرواقع برخلاف اماکن پرخطر می‌توانند در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی درحین ورزش با بالا بردن سیستم ایمنی بدن وفعالیت جسمانی درجلوگیری از ابتلا به کرونا بسیار حائزاهمیت باشد.

زهری با تاکید بر اهمیت ورزش در بالابردن نشاط اجتماعی دراین دوران، گفت:  با تعطیلی باشگاه ها بسیاری ازمردم وحتی ورزشکاران نیز ورزش نمی‌کنند واین یک بحران جدی است.

وی خاطر نشان کرد: با تعطیلی باشگاه ها ما صنفی را ازدست می‌دهیم که یکی از بانیان و حامیان سلامت جامعه هستند و باید دراین برهه باوجود این ویروس منحوس فعالیت جسمانی را گسترش دهیم نه اینکه باشگاه های ورزشی را تعطیل کنیم.

رییس هیات ورزشهای همگانی گیلان درادامه افزود: باشعار ورزش درخانه نمی‌توانیم همه خانه ها را به وسایل وتجهیزات ورزشی، تجهیز کنیم. درحال حاضر در تعریف ورزش همگانی یعنی عام مردم وعلاوه بر ورزشکاران، مردم عادی را دعوت به ورزش کنیم که با تعطیلی باشگاه ها نه تنها این امر میسر نمی‌شود بلکه بسیاری از باشگاه داران ورشکست می‌شوند و احیای ورزش وباشگاه ها بعد از این بحران بسیار دشوار خواهدبود.

وی درخاتمه  گفت: لازم است دراین خصوص تصمیمات بزرگی  اتخاذ شود و از استاندار محترم گیلان، خواهشمندیم تا درکنارستاد کرونای استان به ورزش وباشگاه ها نگاه ویژه ای داشته و باهمراهی این ستاد بتوانیم بارعایت پروتکل های بهداشتی از سونامی کم تحرکی دراین بحران عبور کنیم.


  • ۱۵:۲۹

  • ۱۴۰۰/۰۱/۳۰

  • ۹۲

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار