حسن سلطانی: مشارکت مسئولانه فدراسیون ورزشهای همگانی در برگزاری کرسی علمی «فلسفه حق ورزش» ستودنی است


دبیر نشست های علمی فقه و حقوق ورزش گفت: اهمیت فقه و حقوق ورزش در کشور بر هیچ کس پوشیده نیست اما انتظار می رود مسئولان مربوطه بویژه وزارت ورزش و جوانان و وزارت علوم،تحقیقات و فناوری نسبت به این موضوع توجه بیشتری نمایند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش های همگانی، دکتر حسن سلطانی دبیر سلسله نشست های فقه و حقوق ورزش پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ضمن اشاره به نشست های تخصصی که در نسبت فقه با حقوق ورزش برگزار شده است، یادآور شد:  تا کنون شش نشست علمی با موضوعات مختلف فقه و حقوق ورزش با همکاری اساتید و فرهیختگان حوزه و دانشگاه در رشته های فقه و حقوق و تربیت بدنی برگزار شد که عبارتند از؛ بازشناسی موضوعی فقه و حقوق ورزش، فقه ورزش (ماهیت و ضرورت)، خشونت در ورزش( مشروعیت و مسئولیت)، حکم فقهی ورزش های خطرناک و فلسفه حق بر ورزش نام برد.
سلطانی در خصوص  ضرورت برگزاری منظم این نشست ها اظهارداشت:  این نشست ها در راستای تولید ادبیات رشته فقه و حقوق ورزش در کشور جمهوری اسلامی ایران برنامه ریزی شده است. امیدواریم با اهتمام و توجه اساتید تربیت بدنی واقع و حقوق و سایر رشته های مرتبط،گروه حقوق پژوهشگاه حوزه و دانشگاه را یاری نمایند. ضمنا کارگروه فقه وحقوق ورزش مرکب از اساتید تربیت بدنی، حقوق و فقهای حوزه های علمیه در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تشکیل شده تا بصورت جدی تر این موضوع را دنبال نمایند. 
وی افزود: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه آمادگی خود را جهت حمایت از طرح های پژوهشی فقه وحقوق ورزش اعلام می نماید. در حال حاضر   بالغ بر ۱۵۰موضوع پژوهشی شناسایی شده که ثلث آن به فقه ورزش پلیستر به حقوق ورزش اختصاص دارد. این درحالیست که هنوز خیلی از موضوعات شناسایی نشده است. بهر حال با مراجعه به سایت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه دسترسی به موضوعات مذکور فراهم است.
وی گفت: بدیهی است راه اندازی رشته فقه وحقوق ورزش علاوه بر دانش افزایی عمومی و پرورش متخصصین در این حوزه، فرصتهای قابل توجهی در قانونگذاری ورزش، تأسیس محاکم قضایی وشبه قضایی وداوری در ورزش، پیشگیری از حوادث ورزشی وسامان بخشی به مسئولیتهای مدنی وکیفری  و قراردادهای ورزشی و.. فراهم خواهد کرد.
سلطانی در خاتمه خاطر نشان کرد: بدون شک ورود صاحب نظران و اندیشمندان به موضوع مهم فلسفه و چیستی ورزش میتواند  علاوه بر دانش افزایی  عمومی اقشار جامعه، اهتمام مسئولان کشور در ارائه مطلوب حق ورزش  همگان افزایش بخشد. و سازوکار مناسبی دستیابی افراد جامعه به حق ورزش فراهم سازد. حضور پر رنگ ومسئولانه فدراسیون ورزشهای همگانی در این کرسی علمی ستودنی و قابل تقدیر است.

انتهای پیام/


  • ۱۴:۳۳

  • ۱۳۹۹/۱۲/۱۶

  • ۱۳

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار