دولت و مجلس حق ورزشی مردم را ادا کنند


نشست «فلسفه حق بر ورزش» زیر نظر هیات حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی و با مشارکت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، فدراسیون ورزش های همگانی و آکادمی ملی ورزش‌‌های همگانی در محل موزه المپیک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش های همگانی؛ مطابق نظریه‌ای که در این نشست توسط دکتر طالبی فارغ التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه منچستر انگلستان ارائه شد؛ انسان‌ها دارای حقوق مختلفی هستند که یکی از حقوق آنها حق بر ورزش است.

وی افزود: در نگاه عقلی حق بر ورزش، مقدمه ای بر حق سلامتی است؛ بر این اساس و از آنجایی که از أنواع مختلف ورزش، تنها ورزش همگانی است که می تواند تضمین کننده سلامت انسان باشد لذا مطابق این نظریه می بایستی ورزش همگانی به مثابه حق بر ورزش در نظر گرفته شود.

طالبی در ادامه اظهار داشت: دفاع عقلی از لزوم وجود ورزش در زندگی یکایک افراد بشر مهمترین دستاورد این نظریه است که می تواند دارای آثار مختلفی باشد؛ یکی از آثار آن، توجه دادن مردم و دولت به اهمیت ورزش در سبک زندگی اسلامی و ترغیب همه برای انجام فعالیت های ورزشی در زندگی روزمره و الزام دولت برای تامین مقدمات ورزش در بعد همگانی، مثل ایجاد و تجهیز اماکن ورزشی و … است.

وی در پایان تأکید کرد: بنا بر این نظریه اگر ورزش همگانی را به مثابه یک حق بدانیم، متناظر با آن باید قوانینی درخور و الزام آور برای توسعه ورزش همگانی تدوین گردد. با وجود اینکه در اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است برای نیل به مواد قانون دوم، نسبت به آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای تمامی مردم فراهم آورد، اما هیچ الزامی و ضمانت اجرایی برای این قانون در نظر گرفته نشده است.

انتهای پیام/


  • ۰۹:۱۴

  • ۱۳۹۹/۱۲/۱۳

  • ۲۰

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار