دکتر احمدی: سونامی خاموش «اضافه وزن» در راه است / ‏‬ طرح ملی نشاط در افزایش فعالیت‌های بدنی تاثیرگذار است


معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش با مثبت خواندن برنامه‌های در نظر گرفته شده برای کاهش کم تحرکی گفت: طرح ملی نشاط می‌تواند به افزایش فعالیت‌های بدنی کودکان و نوجوانان کمک کند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش‌های همگانی، نشست شورای سیاستگذاری «طرح ملی نشاط» با محوریت رویداد ملی ورزش‌های الکترونیک فعال صبح امروز دوشنبه با حضور دکتر عبدالحمید احمدی معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان و مسئولان ذیربط در محل سالن جلسات وزارت ورزش برگزار شد.

دکتر عبدالحمید احمدی با اشاره به اهمیت اجرای این طرح گفت: برای رسیدن به هدف این طرح باید ظرفیت‌های همه دستگاه‌ها، نهادها و بخش‌های مختلف را به کمک ورزش همگانی آورد تا بتوانیم یک کار بزرگ و تاثیرگذار را در این حوزه انجام دهیم.

وی با اشاره به آغاز فعالیت طرح ملی نشاط گفت: تمرکز این طرح روی ورزش‌های الکترونیک است. در شرایط فعلی جامعه با واقعیتی به نام ورزش‌های الکترونیک مواجه هستیم که روز به روز بر تعداد مخاطبان آن اضافه می‌شود. ضمن اینکه نهادهای بین المللی ورزش نیز این بخش را به رسمیت شناخته‌اند و برای آن فضای رقابت حتی در سطوح المپیک، بازی‌های یونیورسیاد و داخل سالن در نظر گرفته‌اند.

دکتر احمدی خاطرنشان کرد: جمعیت قابل توجهی به ورزش های الکترونیک مشغول هستند، طبق آمار ۲۰ میلیون کاربر آماتور و ۳ میلیون کاربر حرفه‌ای در سراسر کشور داریم، اکثریت آنها را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند، همه این نکات اهمیت این موضوع را گوشزد می‌کند و نمی‌توانیم از آن غافل شویم. طرح ملی نشاط برای اولین باری است که طراحی و برنامه ریزی شده است و در تلاش است که فعالیت بدنی و ورزش‌های الکترونیک را با یکدیگر تلفیق کند.

وی خاطرنشان کرد: شرایط کرونایی کم تحرکی را تشدید کرده است که طبق پایش معاونت تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش بر اساس مطالعات انجام شده، جمعیت دانش آموزان چاق ما ۳ درصد بیشتر شده‌اند و اگر این رفتار کم تحرکی ادامه داشته باشد این افراد در میانسالی قطعاً چاق خواهند بود و در معرض ابتلاء به بیماری‌های گوناگون قرار دارند.

معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش تاکید کرد: با توجه به احتمال حضور کرونا حداقل تا نیمه سال آتی، بهتر است برای کرونا برنامه ریزی جدی تری داشته باشیم و بسترهای مشارکت در فعالیت بدنی از راه‌های گوناگون را فراهم کنیم. ما در این بخش مخاطبان باانگیزه و فعالی داریم که باید بتوانیم آنها را در برنامه‌هایمان مشارکت بدهیم تا در مسیری که مد نظرمان است به آنها کمک کنیم.

دکتر احمدی خاطرنشان کرد: طرح ملی نشاط اولین گامی است که در این راستا برداشته می شود. ویژگی این طرح این است که فقط روی ورزش‌های الکترونیک متمرکز نشده و به فعالیت‌های بدنی توجه کرده است. این یک فاکتور مثبت و تاثیرگذار در این طرح است.

وی با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت‌های رسانه‌ای برای معرفی این طرح و گرفتن مشارکت مخاطبان استفاده کنیم گفت: بدون مشارکت نهادها و سازمان‌ها این طرح موفق نخواهد بود. در این راستا نیازمند مشارکت و همراهی آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، نیروهای مسلح، ادارات و سازمان‌ها هستیم. وزارت ارتباطات هم خیلی می‌تواند در این راه به ما کمک کند چرا که زیرساخت‌ها برای ما خیلی مهم است. ستاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و شهرداری‌های و سازمان ورزش شهرداری در تهران و کلان شهرهای بزرگ خیلی می‌توانند به حوزه ورزش همگانی کمک کنند.


  • ۱۱:۲۵

  • ۱۳۹۹/۱۰/۲۲

  • ۲۳

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار