دکتر نادر شکری سرپرست انجمن یوگا:‌ طلسم برگزاری دوره مربیگری یوگا شکسته شد/ دوره تربیت مدرس بزودی برگزار می شود


نظام نامه فنی ـ آموزشی یوگا را در ۱۰ فصل تدوین کردیم که با تصویب آن می توانیم دوره های مربیگری یوگا را برگزار کنیم.

نادرشکری سرپرست انجمن یوگا فدراسیون ورزش های همگانی در گفتگو با روابط عمومی فدراسیون اظهار داشت:‌

وقتی مسئولیت یوگا به اینجانب سپرده شد، فعالیت ها در قالب کمیته بود،‌ اما طی جلسات متعدد با سرپرست فدراسیون،‌ موفق شدیم در قالب انجمن به فعالیت خود ادامه بدهیم و موافقت مسئولین فدراسیون را جلب کردیم. این مسئله بازخورد بسیار مثبتی بین پیشکسوتان و مربیان یوگا داشت.

 

سرپرست انجمن یوگا یادآور شد:‌ در دو سه ماه آغازین دوره مسئولیت اینجانب،‌ گروه آموزشی را تشکیل دادیم و نظام نامه آموزشی یوگا را تدوین کردیم تا یتوانیم برای نخستین بار دوره های مربیگری درجه 3، 2 و یک را داشته یاشیم؛ با این اقدام طلسم برگزاری دوره مربیگری یوگا شکسته شد.

 

شکری گفت: طبق اساس نامه جدید ‌ کسانی که از سطح 1 تا 6 را طی کرده اند،‌ می توانند به سطح مربیگری درجه 3 یوگا ورود کنند، همچنین سطح 7 پیش نیاز سطح 2 و سطح 8 پیش نیاز سطح 1 مربیگری است. لازم به ذکر است این نظام نامه برای مربیگری تدوین شده است،‌ کسی که بخواهد یوگا کار کند نمی تواند بدون توجه به نظام نامه پیش برود.

 

سرپرست انجمن یوگا اظهار داشت:‌ در طول چند ماه گذشته موفق به برگزاری دوره مربیگری درجه 3 آمادگی جسمانی در استان های مازندران،‌ خراسان،‌ کردستان و هرمزگان و تهران شده ایم. فقط در استان تهران 5 دوره مربیگری برگزار کردیم، انشاءالله برای سایر استان های متقاضی نیز بزودی دوره مربیگری برگزار خواهیم کرد.

 

شکری افزود:‌ ثبت نام در دوره های مربیگری یوگا نیازمند به برخورداری از ضوابط مربیگری مورد تائید وزارت ورزش و جوانان است. حداقل شرایط برای حضور در دوره مربیگری درجه 3 آمادگی جسمانی 50 سال سن و داشتن حداقل مدرک لیسانس است. اینکه کسی آساناهای یوگا را خیلی خوب انجام می دهد، ولی این شرایط را ندارد، نمی تواند در این دوره شرکت کند،‌ چرا که این مقررات از جانب وزارت ورزش و جوانان تعیین و تکلیف شده است،‌ آئین نامه وزارت دستور ابلاغی این نهاد به تمامی فدراسیون ها است.

 

وی گفت:‌ در طول سه سال گذشته دوره مربیگری به روی متقاضیان بسته بود،‌ در حال حاضر به مدد این نظام نامه امکان حضور افراد در دوره مربیگری میسر شده است، ما در طول دو ماه گذشته که آئین نامه را به هیئت های ورزش همگانی استان ابلاغ شده است، نسبت به برگزاری دوره های متعددی اقدام کردیم، طبق آئین نامه هم اکنون بالغ بر 1000 نفر حائز شرایط ورود به دوره مربیگری هستند. 

 

شکری بیان داشت:‌ تمام مربیان پیشکسوت یوگا که سالیان سال است در این رشته فعالیت می کنند و تاکنون موفق به ورود دوره های  مربیگری درجه 2 و درجه 1 یوگا نشده اند، طبق نظام نامه مصوب فعلی، می توانند پس از گذراندن سطح ۷ نظام نامه فنی، به دوره مربیگری درجه ۲ ورود کنند، ضمن اینکه پس از گذراندن سطح ۸ به مربیگری درجه ۱ برسند.

 

وی گفت:‌ در تلاشیم تا در اواخر دی ماه و اوایل بهمن دوره تربیت مدرس را برگزار کنیم که شرط ورود به آن دوره حداقل داشتن لیسانس و حداکثر 50 سال سن است.

 

نادر شکری با اشاره به اینکه در راستای توسعه  یوگا و همگانی کردن این رشته، اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است،گفت: با حمایت وزارت کار و فدراسیون کارگری، موفق به راه اندازی انجمن یوگا در فدراسیون کارگری شدیم.  همچنین جلساتی را با سازمان ورزش شهرداری تهران داشتیم که در بند توسعه محلات بزودی تفاهم نامه ای را با شهرداری تهران خواهیم داشت.

 

سرپرست انجمن یوگا اظهار داشت:‌ به موازات اقدامات فوق هسته ای  را بین باشگاه داران یوگا تشکیل دادیم که برای جذب حداکثری مردم به این رشته با همکاری باشگاه داران اقدام به برگزاری لیگ باشگاه های یوگای کشور نمائیم که این اقدام به پس از اصلاح آئین نامه داوری، برگزاری مسابقات قهرمانی کشور و ترکیبی به نام تیم ملی، برای اعزام برون مرزی هم خواهیم داشت. هم اکنون 15 باشگاه برای برگزاری لیگ اعلام آمادگی کرده اند.

 

وی افزود:‌ یکی از کارهایی که در ایران اتفاق می افتد برخی از افراد برای دوره های فنی به هندوستان می روند،‌ اما این دوره ها دوره های مربیگری نیست و مدارک این دوره ها مورد تائید هیچ نهادی در داخل کشور نیست.  ما برای رفع این مشکل،‌ با همکاری فدراسیون با مدرس بین المللی وارد گفتگو شدیم تا یک همایش فنی با حضور مدرس بین المللی داشته باشیم،‌ این دوره فنی دارای 75 امتیاز بازآموزی و برای تمدید مدرک مربیگری امتیاز قابل توجهی است.

 

وی در پایان افزود:‌ مدرسان انجمن یوگا  آمادگی خود را جهت برگزاری دوره های تخصصی برای رشته هایی چون تیر اندازی با کمان و شطرنج که نیاز به تمرکز بالایی دارند اعلام می دارد. تا نقش ورزش های همگانی در موفقیت قهرمانان ورزش قهرمانی بیش از پیش مشخص گردد.

 

انتهای پیام/


  • ۰۹:۵۰

  • ۱۳۹۸/۱۰/۱۱

  • ۵

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار