رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی: حفظ سلامت شهروندان در گرو تعامل با شهرداران است


رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی گفت: با آغاز به کار شورای سیاست‌گذاری توسعه شهرهای فعال ایران و تعامل با شهرداران می‌توانیم به سمت تحقق شهر فعال و با هدف پاسداشت سلامت شهروندان گام برداریم.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش های همگانی به نقل از خبرگزاری ایرنا، «افشین ملایی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: توسعه فعالیت‌های ورزشی با هدف اصلاح سبک زندگی امریست که نیاز به پشتیبانی همه جانبه دارد. در رویکرد جدید فدراسیون که بازاریابی اجتماعی است، براساس الگوهای موثر سعی بر آن داریم تا همه ابعاد توسعه ورزش همگانی را توامان در قالب یک نگاه سیستمی ببینیم. با نگاه بازاریابی اجتماعی با هدف اصلاح رفتار شهروندان باید در چند سطح مداخلات و اقداماتی انجام دهیم. در سطح کلان سیاست‌گذاری‌ها، تصمیمات ملی و تصویب قوانین در حمایت از تشویق فعالیت‌های ورزشی توسط شهروندان باید اتخاذ شود.  

وی افزود: سطح دومی که بعد از تصویب قوانین، مقررات و سیاست‌های تشویقی به آن می پردازیم، سطح میانی است که عمده توجه این سطح معطوف به مدیرانی است که در شهرداری‌ها نسبت به توسعه زیرساخت‌های شهری اقدام می‌کنند. نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که شهروندان شرایط مطلوبی را از نظر حجم و میزان فعالیت ورزشی و بدنی داشته باشند اما زیرساخت‌های شهری از این عملکرد و رفتارها حمایت نکنند. به همین دلیل در حلقه میانی بایستی با شهرداران متناسب با رویکرد جدید به تفاهم مشترکی برسیم که همزمان با تصویب قوانین حمایتگر از فعالیت ورزشی شهروندان، محل زیست آنان در توسعه زیرساخت‌ها به گونه‌ای باشد که شهروند بدون در نظر گرفتن تبعیض و با رعایت عدالت و متناسب با نیازهای خود به زیرساخت‌های ورزشی دسترسی یابد.  یعنی هر شهروند ایران به راحتی به مسیرهای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و بوستان‌ها و پارک‌های ورزشی دسترسی یابد.

رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم به چنین فضایی نزدیک شویم، اصلی‌ترین عنصر تحقق این فضا شهرداری‌ها هستند که  باید اهمیت و اولویت شهروندان در طراحی‌های شهری، توسعه پیاده‌راه‌ها و افزایش مسیرهای امن دوچرخه‌سواری و مکان‌هایی که شهروندان بتوانند با حفظ امنیت و جایگاه اجتماعی خود به فعالیت‌های ورزشی بپردازند را مد نظر قرار دهند. برای اینکه به همراهی شهرداران به سمت توسعه زیرساخت‌ها برویم با تعاملی که با کمیسیون کلان شهرهای کشور داشتیم، در صدد هستیم شورای سیاست‌گذاری توسعه شهرهای فعال ایران را فعال کنیم.

وی اضافه کرد: این اقدام هفته آینده انجام می‌شود. هدف از تشکیل این شورا با حضور شهرداران کلانشهرها این است که با تعامل با فدراسیون ورزش‌های همگانی و با استفاده از جذابیت‌هایی که شهر فعال می‌تواند برای شهر مورد نظر داشته باشد، در یک تعامل دو سویه و برد برد به سمت تحقق شهر فعال و استفاده از امتیازات این برند که می‌تواند عملکرد کیفی شهردار و شورای شهر را در پاسداشت سلامت شهروندان اثبات کند، گام بردارند.

ملایی یادآور شد: طرح هدف فدراسیون شفا (شهرهای فعال ایران) است و در این پروژه براساس فرآیندی که تدوین شده شهرها با اعلام نامزدی آن شهر و انجام تحلیل‌های آماری مبتنی بر نیاز شهروندان، توسعه زیرساخت‌های فعالیت‌های ورزش همگانی را در دستور کار خود قرار می‌دهند و با انجام طرح‌های هدفمند نسبت به افزایش فضاهای ورزشی مورد نیاز اقدام می‌کنند و در هر مرحله از برند مورد نظر استفاده لازم را خواهند کرد.


  • ۰۹:۱۶

  • ۱۳۹۹/۰۶/۱۵

  • ۱۴

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار