زندگی کم تحرک و بی تحرک چالش عمده تهدید کننده سلامت مردم است


معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی از کم تحرکی و عوارض ناشی از آن به عنوان مهمترین معضل و چالش امروز کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه یادکرد و عنوان کرد: با توسعه زیر ساختهای ورزشی و اقدامات فرهنگی مناسب بایدمردم را به سمت تحرک بدنی و فعالیت های ورزشی هدایت کرد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی، عبدالحمید احمدی در گفتگو با رادیو ورزش زندگی کم تحرک و بی تحرک را چالش عمده تهدید کننده سلامت مردم در جهان دانست و افزود: باید بپذیریم که زندگی ماشینی و فناوریها و تکنولوژیهای جدید تاثیر مستقیمی بر تغییرسبک زندگی مردم داشته و تحرک و فعالیت بدنی مردم را تحت الشعاع قرار داده است.

وی افزود: در حال حاضر شیوه زندگی کم تحرک چالش عمده جامعه ما است و یکی از اصلی ترین عوارض آن چاقی و اضافه وزن است که میتواند پایه اصلی بروز بسیاری  از بیماریهای غیر واگیردار مانند دیابت، فشار خون بالا، و بیماری‌های قلبی تنفسی و….. باشد.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش با اشاره به پایین آمدن سن بیمارها و افزایش بیماری ها و هزینههای هنگفت درمان، اظهار داشت: برای مقابله با زندگی کم تحرک و بیتحرک چند راهکار مورد توجه وزارت ورزش و جوانان قرار گرفته است. اولین راهکار، دانش افزایی و آگاهی مردم از عوارض ناشی از آن است که مسئولیت عمده آن به عهده صدا و سیما و سایر نهادهای فرهنگ ساز کشور است. دومین راهکار، ایجاد جذابیت برای مشارکت و حضور مردم در فعالیتها و برنامههای متنوع ورزشی است که فدراسیونهای ورزشی بیشترین نقش را در آن ایفا میکنند، سومین راهکار، فراهم کردن زیرساختهای  مربوط به مشارکت و استفاده مردم از فضاها و مکانهای ورزشی است که نقش شهرداریها در انجام آن بسیار مهم است. و چهارمین راهکار آن است که بتوانیم نهادها و دستگاههای هماهنگ و همراه در ورزش همگانی داشته باشیم و از این حالت جزیره‌ای که هر دستگاه برای خودش برنامه و فضای جداگانهای داشته باشد، خارج شویم.

عبدالحمید احمدی به فعال شدن شورای ورزش همگانی در سطح ملی با حضور وزیر ورزش و جوانان و مدیران ارشد دستگاههای مرتبط جهت هماهنگی و همافزایی اشاره کرد و گفت: ما در سال ۹۹ پنج جلسه با حضور وزیر ورزش و جوانان و  مدیران ارشد صدا و سیما، وزارت کار، بسیج، وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، نیروهای مسلح، آموزش عالی، وزارت کار، و وزارت کشور برگزار کردیم و همچنین شورای ورزش همگانی استانها را به ریاست استانداران جهت انجام هماهنگی و هم افزایی لازم در استانها فعال کردیم.

احمدی افزود: در سال ۹۸ و ۹۹ در حوزه آموزش‌های عمومی،  انواع پویش های آگاهی بخش را برگزار کردیم و توانستیم با استفاده از ظرفیت رسانهای کشور و به ویژه رسانه ملی بسته های رسانهای و آموزشی مانند انیمیشن، فیلم کوتاه، و مستند را به مردم عرضه کنیم. همچنین در قالب برنامه های ورزش همگانی در رسانه ملی بیش از ۳۴ هزار دقیقه برنامه پخش شده در سال ۹۸ و ۹۹ داشتیم.

دکتر احمدی در خصوص جذب و مشارکت مردم در ورزش همگانی گفت: برای موضوع فرهنگسازی که یک نوع تغییر رفتار است حتماً باید زمان مفید در نظر گرفته شود، فقر حرکتی و شیوع کم تحرکی در جامعه امروز حاصل حداقل یک دوره زمانی۲۰ ساله است و طبعا غلبه بر آن نیازمند زمان و استمرار برنامه ها است.

وی افزود: تقریبا در طی چهار سال گذشته ما با رویکرد بازاریابی اجتماعی که تغییر رفتار را هدفگذاری کرده است، کارمان را آغاز کردیم و مجموعه دستگاهها و نهادهایی که در این مسیر با ما همراه شدهاند باید کارشان را با همان جدیت دنبال کنند.

احمدی در پاسخ به اینکه چه ضمانتی وجود دارد که تغییر دولت برنامه ترویج ورزش همگانی را تغییر ندهد گفت: خوشبختانه در این دوره قانون مصوب و ابلاغ شده وزارت ورزش و جوانان را داریم که احکام این قانون باید توسط وزارت ورزش و جوانان و با مشارکت و همراهی سایر نهادهای عضو شورای عالی تربیت بدنی و
ورزش کشور عملیاتی و اجرایی شود. وی ادامه داد: این قانون از مهر ۹۹ توسط ریاست جمهوری ابلاغ شد و مبنای عمل قرار گرفت و نهادهای نظارتی از زمانی که این قانون ابلاغ شده به طور مرتب در حال پایش و پیگیر اجرای تکالیف وزارت ورزش و جوانان در اجرای این قانون هستند.

احمدی با بیان اینکه کرونا باعث ایجاد وضعیت کاملا متفاوتی در ورزش شد گفت: ما سعی کردیم با تغییر الگوها، حداقل در ورزش همگانی از فرصتها استفاده کنیم و مشارکتهای عمومی و همگانی مردم در ورزش را در قالب انواع پویشهایی که به صورت مجازی و رسانهای دنبال شد استمرار بخشیده و با این تدبیرها و برنامههای ورزش همگانی را متوقف نکنیم. در همین راستا یکی از تاکیدات ما این بود که فدراسیونهای ورزشی فعال تر از گذشته وارد پروسه ورزش همگانی شوند که خوشبختانه حدود چهل فدراسیون با تشکیل کمیته ورزش همگانی در سال ۹۹ برنامه های ورزش همگانی داشتهاند.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش در خصوص دسترسی مردم به اماکن ورزشی گفت: یکی از همکاران موثر در توسعه ورزش همگانی، شهرداریها هستند که خوشبختانه در حال انجام ۲،۳ پروژه مشخص با شهرداریها هستیم و در سال ۱۴۰۰ این مشارکت جدیتر خواهد شد.

همچنین پروژه شهر فعال را با شهرداریها پیش بردیم،  شهر فعال شهری است زیرساختهای حداقلی(پارک، بوستان، پیاده راه و…) را برای مشارکت مردم در فعالیتهای ورزشی فراهم میکند.

وی افزود: برای اولین بار در سال۱۴۰۰ با همکاری سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور، بودجه ورزش همگانی در ردیف بودجه شهرداریها گنجانده شد که این یک گام بلندی بود که در توسعه ورزش همگانی توسط شهرداریها برداشته شد.

همچنین طبق هماهنگی های انجام شده با دهیاریها، توسعه خانه های ورزش روستایی و ایجاد زمین چمن مصنوعی در دستور کار دهیاریها جهت توسعه ورزش همگانی گنجانده شد.
احمدی تصریح کرد: یکی از برنامه های اصلی ما برگزاری جلسه شورای عالی ورزش تا قبل از پایان این دولت است و در حال حاضر تمامی کارهای مقدماتی تشکیل جلسه شورا از سوی وزارت ورزش و جوانان انجام شده و منتظر تعیین وقت از سوی دفتر معاون اول رییس جمهور هستیم.


  • ۱۳:۰۹

  • ۱۴۰۰/۰۳/۰۴

  • ۱۱

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار