سرپرست فدراسیون ورزشهای همگانی : ورزش باید به عنوان یک باور اجتماعی در ذهن مردم جای بگیرد


سرپرست فدراسیون ورزشهای همگانی در برنامه صبح و نشاط گفت : ورزش باید به عنوان یک باور اجتماعی در ذهن مردم جای بگیرد و تمام نهاد هایی که حوزه آموزش منابع انسانی را در اختیار دارند، بایستی به اصلاح نگرش مردم درباره ورزش و تندرستی بپردازند.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی ، دکتر افشین ملایی سفیددشتی با حضور در برنامه صبح و نشاط شبکه سوم سیما اظهار کرد : اگر به ورزش همگانی عمیق تر نگاه کنیم، بحث تندرستی و سلامت، در سطح ملی، مساله راهبردی است. همه ما با کار کردن و به دست آوردن منابع مالی می خواهیم یک زندگی درست را بنا کنیم، بنابراین موضوع تندرستی در ردیف سایر موضوعات حتی اقتصاد نیست، ما اگر بهترین اقتصاد را داشته باشیم، اگر منابع مالی داشته باشیم، اما سلامت نباشیم، نمی توانیم از نعمت ها و مواهب الهی بهره مند شویم، بنابراین وزن تندرستی در کنار سایر موضوعات که حاکمیت به آن می پردازد، یکسان نیست و باید به آن استراتژیک نگاه کرد  زیرا یک اصل است.

ملایی سفید دشتی افزود : وقتی تندرستی به عنوان اصلی ترین موضوع حاکمیت قرار بگیرد، یعنی دولت، قوه مقننه، تمام مردم، اگر این موضوع به عنوان شالوده توسعه ایران پایدار ما قرار بگیرد، ما می توانیم با این موضوع با دو شکل برخورد کنیم.

ملایی سفیددشتی با اشاره به نقش ورزش همگانی و اهمیت آن در پیشگیری از بیما ری ها خاطر نشان کرد : پیشگیری به عنوان یک اصل معقول و علمی مورد توجه است، اگر بخواهیم در سطح ملی با تغییر محتوا و با نگاهی تحول نگر، در راستای توسعه پایدار ورزش همگانی قدم برداریم، باید چهار سیستم توجه بکنیم و تمام اجزای سیستم موضوع درگیر کنیم و آن چهار جزء هوشمندانه با هم تعامل بکنند.

سرپرست فدراسیون ورزشهای همگانی جامعه فعال ، محیط فعال و مردم فعال را از ارکان ورزش همگانی برشمرد و گفت : اول رکن جامعه فعال هست، جامعه فعال اولویتش نگرش عموم مردم است. آیا ورزش به عنوان یک باور اجتماعی در ذهن مردم ما جا افتاده است؟ آیا به عنوان یک هنجار در زندگی مردم پذیرفته شده است ؟ آیا ورزش به در سبک زندگی ما قرار گرفته است؟  پس اصلاح نگرش با استفاده از تمامی ابزار به ویژه صدا و سیما استفاده کنیم که هم اکنون تلاش های بسیاری در این زمینه انجام داده است.

دکتر ملایی سفیددشتی تصریح کرد : تمام نهاد هایی که حوزه آموزش منابع انسانی را در اختیار دارند، بایستی به اصلاح نگرش مردم درباره ورزش و تندرستی بپردازند. ما باید در فرآیند زمان بندی شده، از مهد کودک ها، از مدارس و دانشگاه ها ورزش را به عنوان بهترین خصوصیت رفتاری انسان ها جامعه فعال تعریف کنیم. باور و نگرش ما باید به سمتی برود که ورزش فواید اقتصادی دارد، ورزش فواید تندرستی و نشاط اجتماعی دارد،  ورزش فواید امنیتی و ملی دارد، هر فایده ای که در نظر داشته باشید در ورزش هست.

سرپرست فدراسیون ورزشهای همگانی با تاکید بر توسعه زیر ساخت های ورزشی در کشور اذعان داشت : رکن دومی که باید به آن بپردازیم، محیط فعال است .  پیش از اینکه استادیوم بسازیم و اماکن ورزشی را توسعه بدیم، باید به شهرسازی فعال توجه کنیم، شهری که عامل اصلی تندرستی باشد، نه شهری که بر بنیاد وسایل نقلیه ی موتوری است. شهر سازی فعال، شهری که برای تردد خودرو نیست، ما از محل زندگی تا محل کار و از محل کار تا خانه آخرت با ماشین طی می شود و این مزیت نیست. باید شهری را طراحی کنیم، که فعالیت بدنی و استفاده از دوچرخه، به عنوان وسیله اصلی نقل و انتقال شهروندان قرار بگیرند.

وی توضیح داد : هنر این نیست که میلیون ها خودرو طراحی بشود برای اینکه تردد شهروندان بوسیله خودروی شخصی باشد، حتی اگر بهترین خودروی با کیفیت هم تولید کنیم، باز داریم عدم تحرک را بازتولید می کنیم. در محیط فعال، در جامعه فعال، هر حرکتی که صورت می پذیرد بایستی مبتنی بر فعالیت بدنی باشد.

دکتر ملایی سفیددشتی ادامه داد : سومین سیستمی که باید در نگاه حاکمیتی و ارکانش در نظر داشت، مردم فعال است، بایستی بتوانیم، با توجه به ویژگی های جمعیت شناختی خودمان، در سراسر ایران فعالیت بدنی برنامه محور ارائه کنیم، استان های ما برنامه های خاص خود را می خواهند، هر رده سنی برنامه خاص خودش را می طلبد، بانوان ما برنامه اختصاصی خودشان را می خواهند، سالمندان برنامه ورزشی مختص خود را دارند.

وی در پایان با تاکید بر منویات مقام معظم رهبری در حوزه ورزش همگانی اظهار داشت : استفاده از ورزش با استفاده از شادی توامان حداکثر فواید را به بدن می رساند، از لحاظ فیزیولوژیک باعث تولید آنزیم های می شود که آن آنزیم ها، باعث کاهش درد، باعث کاهش استرس و کاهش اضطراب خواهد شد و به نشاط و افزایش بهره وری خواهد انجامید.

 

انتهای پیام /

 

 


  • ۱۶:۵۲

  • ۱۳۹۸/۰۲/۰۷

  • ۲۸

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار