سیاست های جدید ورزش همگانی کشور اعلام شد


صبح امروز یکشنبه نخستین نشست هم اندیشی فدراسیون ورزشهای همگانی با روسای هیئت های ورزشی و انجمن های تحت پوشش به منظور ارائه سیاست های جدید فدراسیون ورزشهای همگانی با دکتر افشین ملایی سفیددشتی سرپرست فدراسیون،حسین دهقان دبیر فدراسیون ، رضا شجیع رئیس دبیرخانه سلامت وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.

صبح امروز یکشنبه نخستین نشست هم اندیشی فدراسیون ورزشهای همگانی با روسای هیئت های ورزشی و انجمن های تحت پوشش به منظور ارائه سیاست های جدید فدراسیون ورزشهای همگانی با حضور دکتر افشین ملایی سفیددشتی سرپرست فدراسیون،حسین دهقان دبیر فدراسیون ، رضا شجیع رئیس دبیرخانه سلامت وزارت ورزش و جوانان و سایر مسئولین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی در این نشست دکتر افشین ملایی سفیددشتی سرپرست فدراسیون ورزشهای همگانی ، مباحث مطروحه مربوط به ورزش کشور را در سطح کلان دانست و گفت :  توسعه ورزش همگانی کشور صرفا محدود به یک فدراسیون خاص نیست و وزارت ورزش و جوانان به عنوان ستاد و فدراسیون ورزشهای همگانی به عنوان صف باید به یک ادبیات مشترک در این زمینه  برسند.

 

وی همچنین به ضرورت استفاده از تمامی ظرفیت های ملی اشاره کرد و گفت: زمانی که ظرفیت های ملی مطرح می شود، منظور تمام ظرفیت هاست، به طور مثال در طول سالیان گذشته از کدام ظرفیت فرهنگی برای ترویج ورزش همگانی استفاده شده است. با توجه به گستردگی مساله فرهنگ، کدام بعد فرهنگی در خدمت فرهنگ سازی برای ورزش همگانی قرار گرفته است تا ورزش به عنوان یک باور در ذهن شهروندان نهادینه شود.

سرپرست فدراسیون در ادامه افزود : از چهار تا هشت سال آینده از ادبیاتی که برای توسعه ورزش همگانی از آن استفاده خواهد شد ادبیات علمی است. هدف ما داشتن جامعه فعال و اصلاح نگرش عموم مردم است .  اگر ما به عنوان دست اندرکاران حوزه ورزش همگانی گرد هم آمدیم، باید بدانیم اصلی ترین ماموریت ما در حوزه آموزش و اقدامات ترویجی، اصلاح نگرش عامه مردم است.

وی با بیان اینکه اصلی ترین ماموریت سازمان آموزشی ما ارتقا سواد حرکتی در رده های پایه است گفت: ماموریت اصلی ما برگزاری دوره های تخصصی در رده های سنی نیست. ما باید با یک سازماندهی جدید به سمتی برویم که مردم توسعه ورزش همگانی ، فواید آن  و نیز تاثیراتی که در زندگی شان خواهد داشت را در ادبیات ما، فضای مجازی و صدا و سیما بشنوند و عادت کنند. این که ورزش برای زیست ما ضروری ست،  ورزش برای جامعه و تربیت فرزندان ما با اهمیت است. این اصلی ترین ماموریت ماست که بتوانیم اکثریت را به این سمت سوق بدهیم و مردم را دعوت به مشارکت هرچه بیشتر در ورزش همگانی کنیم.  اولین موردی که اهمیت دارد سازماندهی نهاد های آموزشی ، افکار عمومی و اصلاح نگرش عمومی است که قطعا به آن خواهیم پرداخت . 

دکتر ملایی با اشاره به برخی از مشکلات موجود در حوزه ورزش همگانی اظهار داشت : امروزه محیط فعال از عوامل موثر در توسعه ورزش همگانی است ،  هر جا که انسان زیست می کند، کار می کند، بایستی امکان دسترسی به فعالیت های ورزشی، امکانات ورزشی برای او فراهم بشود، ما باید انجام و دسترسی به فعالیت ورزشی را به گونه ای برای شهروندان تعریف کنیم که از نظر اقتصادی به صرفه باشد، اگر من به عنوان یک شهروند برای ورزش کردن، باید روزانه 20 هزار تومان خودم و خانواده ام برای ورزش کردن بپردازم، مسلما این یک نکته منفی است، در حوزه ای که می دانیم تورم یک مشکل جدی است. بنابراین توسعه عادلانه، جانمایی آگاهانه امکانات ورزشی از زمره عواملی است که باید مورد توجه دست اندرکاران طراحی شهری خصوصا شهرداران قرار بگیرد.

وی بر نقش شهرداری ها در توسعه زیر ساخت های ورزشی تاکید کرد و گفت : توسعه زیر ساخت های ورزشی ماموریت فدراسیون های ورزشی نیست. در وهله نخست، از ماموریت های ذاتی شهرداری هاست ، امروز استان فارس تلاش قابل توجهی را برای بدل کردن شیراز به عنوان شهر دوچرخه به عنوان یک کاندید جهانی انجام داده است . همکاران ما در این استان بر اساس مکانیسم های که برای پیش نگاری فرآیند های جمعیتی و کانون های جمعیتی وجود دارد به این نتیجه رسیدند که با توجه به روند رشد خودرو و افزایش جمعیت، اگر تغییر در الگوی نقل و انتقال مردم و کالا ایجاد نکند، در ظرف بیست سال آینده خیابان های شهر شیراز از حجم خودرو قفل خواهد شد. این مساله را تعمیم بدهید، به سایر کلان شهر ها، این اتفاق دارد رخ می دهد. در بحث توسعه زیرساخت های شهری مبتنی بر فعالیت بدنی، آن پیشگام و مسئول فدراسیون و هیات های ورزشهای همگانی استانها هستند  که باید با استاندار، شهردار و هر یک از متولیان استان که به ورزش همگانی مرتبط است رایزنی و آنها را مجاب کند که در توسعه زیرساخت ها فعالیت بدنی را مبنا قرار دهد.

 

سرپرست فدراسیون ورزشهای همگانی  با اشاره به برنامه های این مدیریت در سال جدید افزود:  در گام نخست، ذهن و بینش مردم را نسبت به ورزش کردن تغییر می دهیم و آنرا به عنوان یک ضرورت در ذهن مردم جا بیاندازیم. سیستم دوم، محیط را فعال می کنیم ، در سیستم سوم، تولید برنامه هایی را باید داشته باشیم که هر شهروند و هر گروه جمعیتی متناسب با نیازهایش، این ظرفیت را در برنامه های ما ببیند که مشارکت کند. یعنی کهنسالان ما نیاز به برنامه های متفاوت دارند، یعنی بانوان ما، خردسالان ما یک راهبرد مشخص و کلیشه را نمی توانیم برای آحاد جامعه فرموله کنیم. نمی توانیم بدون مطالعه وضعیت اجتماعی، اقتصادی و امنیتی، جغرافیایی و فردی مردم، برنامه تدوین کنیم و انتظار مشارکت میلیونی مردم داشته باشیم. مردم ما باهوش اند، زمانی در فرآیندی مشارکت می کنند که پیش از هر چیز تشخیص داده باشند که برنامه ای که برای  آنها تدوین شده است، متناسب با نیاز ها و واقعیت های محیط آنان بوده و در صورت استفاده اثر مثبت دارد و به نیازهایشان پاسخ می دهد، در آن مشارکت می کنند. هرجا مشارکت پائین است نشان می دهد که آن برنامه متناسب با نیاز ها و واقعیت های محیط آنان نبوده است. سیستم چهارم، سیستم های فعال است، سیستم های فعال کاری است . رئیس هیأت باید به عنوان محور اساسی در استان خود ایفای نقش کند، ببینیم چه مهارت هایی نیاز است، چه اطلاعات و دانشی مورد نیاز است بنابراین روسای هیاتهای ورزش همگانی استانها مآموریت دارند، با تعامل مستمر با اساتید و دانشگاه شهر و استان خود در تعامل بوده و منادی علمی و عملی توسعه ورزش های همگانی در ابعاد چهارگانه در استان خود باشند .

 

دکتر افشین ملایی سفیددشتی گفت : الان ما هنوز داریم با استفاده از فرآیند ترغیب که یکی از فنونی است که مردم را به سمت فعالیت های جدید سوق می دهد، استفاده می کنیم. در دنیای امروز استفاده از ترغیب دیگر متعارف نیست. چرا که مردم نسبت به آن واکنش منفی نشان می دهند، چرا که متناسب با نیاز مردم نیست و مردم امری که این چنین تبلیغ می شود را به مثابه ایدئولوژی می پندارند، که دارد از سوی گروهی به آنها تحمیل می شود. بنابراین در مشارکت و تولید برنامه ها باید مردم را ببینیم.

سرپرست فدراسیون ورزشهای همگانی و مدیر کل دفتر توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد : پایش فعالیت ها نیز گام بعدی است . در حال حاضر بطور دقیق چند درصد مردم ایران در ورزش همگانی مشارکت می کنند ؟ ممکن است تحقیقات مقطعی را انجام بدهیم ولی به نتایج این تحقیقات کمتر می توان توجه کرد. پس پاسخ چیست؟ استفاده از مرجع پایش ملی، مرکز آمار ایران. که یک مرجع رسمی است. ما طی جلساتی که با مرکز ملی آمار داشتیم، مقرر شد در پایان هر سال آمار دقیقی از مشارکت مردم در ورزش همگانی داشته باشیم.   

ملایی با ابراز اینکه اولین ابزاری که فدراسیون ما برای تغییر نگرش در اختیار دارد کمپین های آگاهی بخش هستند عنوان کرد :  ما باید در سطح ملی، به صورت هماهنگ متناسب با اصول تولید خبر و مبانی خبری و متناسب با مخاطب خودمان پویش های خبری آگاهی بخش را راه اندازی کنیم، ما برای امسال حدود 10 رویداد و مناسبت ملی و بین المللی را در نظر گرفتیم، که در آن باید تمام قسمت های ورزش کشور اطلاعات علمی را مبتنی بر همان هدف از طریق پویش ها در کل کشور داشته باشند. مردم باید حساس بشوند، پس برگزاری کمپین های استانی در تمامی شهرها و در تمامی کانون های جمعیتی را  به عنوان یک ضرورت وجهه همت خود قرار دهید.

سرپرست فدراسیون ورزشهای همگانی با بیان اینکه هدف از برگزاری کارگاه ها نیاز مردم است گفت : هدف اصلی این کارگاه ها صرفا تربیت مربی در یک رشته نیست. ما باید از عناصری که درجامعه نفوذ کلام دارند، مانند مادران در خانواده ، روحانیون، افراد مشهور که گروهی مردم به آنها علاقمند هستند استفاده و به این افراد آموزش بدهیم که ادبیات ما را در حوزه تندرستی به مخاطب برسانند، قطعا، یک بخش از این افراد ما مربیان ما خواهند بود. اگر کارگاه هایی هم برگزار شود کارگاهی خواهد بود که مبتنی بر نیاز مردم باشد.

وی اظهار داشت : ماموریت فدراسیون ورزشهای همگانی سلامت ملی است. ما امانت دار تندرستی و سلامت ملی مردم ایران هستیم. ما محور اصلی هستیم که باید تندرستی را با استفاده از جذابیت های ورزش ترویج کنیم. اگر ما شکست بخوریم، خسران ملی اتفاق می افتد. اگر ما در یک رشته ورزشی شکست بخوریم مثلاً در مسابقات آسیایی، سال بعد جبران می کنیم. اگر  نتوانیم به صورت ضربتی 40 درصد مردم را که دچار چاقی هستند را اصلاح کنیم دچار خسران ملی می شویم .

ملایی ادامه داد : طرح پایش ملی یکی از اساسی ترین نیازهای ورزش همگانی کشور است، ، اکنون وزارت بهداشت به این نکته رسیده است که عامل مرگ و میر ایرانیان بیماری های مسری و واگیر دار نیست. در راس بیماری ها سرطان هستند، که سرطان ها ناشی از کم تحرکی و عدم فعالیت بدنی است. شفا بخش ملت ایران و حل معضل کم تحرکی، تنها ورزش است.

سرپرست فدراسیون ورزشهای همگانی در پایان با تاکید بر لزوم توجه به اصل سوم قانون اساسی گفت : اصل سوم قانون اساسی اشاره به تربیت بدنی رایگان دارد، چرا تربیت بدنی رایگان وجود ندارد، عدم مطالبه گری جامعه ورزش کشور موجب این مسئله شده اینکه ما از قانونگذار باید تربیت بدنی رایگان را طلب کنیم.  چرا که افرادی که این اصل را در قانون اساسی درج کرده اند می دانستند که ورزش همانند تنفس برای اعضای جامعه ضروری و حیاتی است.  

گفتنی است در ادامه این نشست برخی از روسای هیاتها و انجمن ها به بیان نظرات و دیدگاه های خود در خصوص ورزش همگانی پرداختند. در این جلسه روسای هیئت های ورزش همگانی استانهای سراسر کشور ، نواب رئیس بانوان و همچنین روسای ۲۷ انجمن و ۵۷ کمیته ورزشی تحت پوشش فدراسیون حضور داشتند.

 

انتهای پیام /


  • ۱۷:۱۵

  • ۱۳۹۸/۰۲/۱۵

  • ۶۸

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار