شجیع: دو دهه به ساختار ورزش همگانی کم توجهی شده/ حق ورزشی مردم به خوبی ادا نشده است


رضا شجیع در نشست نظریه پردازی «فلسفه حق بر ورزش» که به همت شورای عالی انقلاب فرهنگی و با مشارکت فدراسیون ورزش های همگانی برگزار می شد گفت: سپهر تماشاگری ورزش از سپهر کنشگری آن پیشی گرفته و این چالش حاصل دو دهه کم توجهی ساختاری به موضوع ورزش همگانی است.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش های همگانی، رضا شجیع نایب رییس فدراسیون ورزش های همگانی با تأکید بر ضرورت احقاق «حق ورزشی» مردم ایران گفت: متأسفانه مردم به وسیله ورزش به تماشاگران ورزش تبدیل شده اند و ورزشی که قرار بود زمینه ساز سلامت و تندرستی آنها باشد، خود به عاملی برای سکون و ایستایی آنها تبدیل شده و این حاصل بیش از دو دهه سیاستگذاری اشتباه و تمرکز نهادینه بر ورزش های قهرمانی و حرفه ای است.

وی در ادامه افزود: توجه انسان ها به سلامت جسمانی خود از آنجا که زمینه ساز سلامت نفس آنهاست «حق الله» محسوب شده و طبق احادیث اسلامی، انسان باید نسبت به ادای حق نفس خود که همانا طاعت خداوند است اقدام کند. از این منظر خوشحالیم که امروز از سوی استادان حوزوی؛ موضوع «حق‌‌ ورزش» به رسمیت شناخته شده و از این منظر باید این گزاره علمی و عقلی را به فال نیک‌ گرفت. 

شجیع در ادامه به رابطه حق ورزشی و توسعه یافتگی اشاره کرد و افزود: در حالی که در گذشته مدال آوری کشورها در المپیک یک ملاک عمده برای توسعه یافتگی آنها محسوب می شد، امروز مدال آ‌وری در کنار توجه به ارتقای سلامت عمومی است که به یک شاخص کلیدی توسعه یافتگی تبدیل شده است. مگر می شود کشوری در ورزش قهرمانی و حرفه ای موفق باشد ولی شاخص های چاقی‌ و اضافه وزن ملی اش در وضعیت هشدار باشد؟ بله می شود؛ در جامعه ای که حق ورزشی مردم به خوبی ادا نشده است.

شجیع در خاتمه افزود: سرانه ورزش همگانی ایرانیان بسیار ناچیز است و با چنین بودجه ای نمی توان مدعی پیشگیری و تغییر پارادایم سلامت از درمان به سمت پیشگیری بود. به واقع هنوز نقش ملموس سرمایه گذاری در حوزه ورزش همگانی بر کاهش هزینه های درمان برای سیاستگذاران ملموس نشده و اگر هم‌ شده «تقاضا» در حوزه های قهرمانی و حرفه ای ورزش به حدی است که امکان تجدیدنظر در این زمینه را دشوار ساخته است.


  • ۰۷:۲۹

  • ۱۳۹۹/۱۲/۱۶

  • ۸

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار