علی تاج بخش: فرهنگ ایرانی-اسلامی مبنای تصمیم گیری در کمیته فرهنگی و مسئولیت اجتماعی است


علی تاج بخش سرپرست کمیته فرهنگی: فرهنگ ایرانی اسلامی، آن فرهنگی است که طی قرن های گذشته ایجاد شده و باعث هویت بخشی به یک ملت می شود.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش های همگانی، تاج بخش منظور از فرهنگ در کمیته فرهنگی و مسئولیت اجتماعی را این چنین تعریف کرد؛ فرهنگ، مجموعه ای از ارزش ها، باورها و آداب ریشه داری هست که اشاره به هویت کل جامعه یا بخشی از آن دارد. در بحث فرهنگ با سطوح مختلفی روبرو هستیم از جمله فرهنگ ملی، فرهنگ حرفه ای، فرهنگ عمومی و … . در عرصه مباحث ورزشی دو سطح فرهنگ ملی و فرهنگ حرفه ای نقش برجسته تری نسبت به سایر سطوح دارند. فرهنگ ملی(ایرانی-اسلامی)، آن فرهنگی است که طی قرن ها ایجاد شده و باعث هویت بخشی به یک ملت می شود.
سرپرست کمیته فرهنگی با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی و جامعه پذیری ورزشی خاطر نشان کرد: یکی از مهم ترین محورهای تحقق فرهنگ در سطح فرهنگ ملی، نهادینه‌سازی جایگاه ورزش به عنوان یکی از محورهای نشاط و سلامت عمومی جامعه است که در فرمایشات مقام معظم رهبری دامت برکاته هم مورد تاکید قرار گرفته است. در تحقق این مهم، دستگاه های مختلفی در سطح جامعه نقش دارند از جمله فدراسیون ورزش های همگانی که نقش بسزایی می تواند در این راهبرد مهم فرهنگی ایفا کند؛ در واقع رسالت اصلی فدراسیون ورزش های همگانی، یک رسالت فرهنگی است که موجب افزایش سطح سلامت، نشاط، شادابی، سرزندگی و پیشگیری از بسیاری از آسیب های اجتماعی را به دنبال دارد.
وی افزود: فرهنگ حرفه ای هم مجموعه ای از ارزش ها و الگوهای رفتاری و نمادهای شاغلان و متصدیان حرفه های مختلف است مثل  فرهنگ حرفه ای پزشکان، بازاریان، معلمان، أصناف مختلف جامعه ورزشی و … که در تحقق این سطح از فرهنگ یعنی فرهنگ حرفه ای، کمیته فرهنگی و مسئولیت اجتماعی فدراسیون نقش مهمی دارد. . ارزش های فرهنگ حرفه ای به واسطه سنوات طولانی و اموزش های تخصصی و یا تجربه و کارورزی بلند مدت به دست می اید.
وی در ادامه  به اقدامات انجام شده توسط این کمیته از بدو پذیرش این مسئولیت اشاره نمود: 
۱٫  برگزاری پویش نذر خون؛ 
 با توجه به اینکه یکی از جلوه های کمک به همنوعان، به عنوان یکی از مصادیق اصل اخلاقی ایثار و ازخودگذشتی، کمک به بیماران نیازمند خون است. بر این أساس کمیته فرهنگی و مسئولیت اجتماعی فدارسیون بر آن شد تا در این شرایط حساس که ذخایر خونی کشور با کمبود جدی همراه است به این عرصه اخلاقی و اجتماعی ورود پیدا کرده و جامعه ورزش همگانی کشور در این امر خیر سهیم بوده و پیشتاز اهدا خون در جامعه ورزشی کشور باشد که تا این لحظه ۱۳۰۰ واحد خون اهدا گردیده و تا ۱۶ آذرماه روز دانشجو ادامه دارد.
۲٫  تجلیل از خادمان بسیجی ورزش کشور؛ همزمان با هفته بسیج در این برنامه رییس سازمان بسیج ورزشکاران کشور و دو تن از فرماندهان پیشکسوت ورزش بسیج  و همچنین روسای بسیجی هییات های استانی و انجمن ها مورد قدردانی قرار گرفتند.

۳٫ برگزاری مراسم گرامیداشت  شهید محسن فخری زاده 

در این یادمان که همزمان با نخستین ساعات اعلان شهادت این شهید والامقام و به همت کمیته فرهنگی و مسئولیت اجتماعی فدراسیون و بصورت مجازی برگزار گردید جامعه بزرگ ورزش همگانی با نثار فاتحه یاد این دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای و دفاعی کشور  را گرامی داشتند.

تاج بخش در خاتمه به سه طرح مهم در کوتاه مدت که در دستور کار این کمیته قرار دارد اشاره کرد و افزود: 
&#۶۵۲۹۷;-    طرح نظام بخشی با هدف ساماندهی و بهبود ساختار فرهنگی  فدراسیون  شامل تشکیلات، نیروهای انسانی، قوانین، اعتبارات و … ؛
&#۶۵۲۹۸;-    طرح معرفت با هدف افزایش توانمندی‌ها و شایستگی‌های حرفه‌ای مدیران، مدرسان، مربیان و … و ايجاد مهارت‌هاي لازم جهت مواجهه با چالش‌ها و مسائل اخلاقی و تربیتی در محیط‌های ورزشی؛ 
&#۶۵۲۹۹;-    طرح مکتب سلیمانی- ورزش همگانی مهم ترین طرح فرهنگی فدراسیون است که با هدف تقویت روحیه مسئولیت پذیری و ترویج مشارکت اجتماعی و ترویج فرهنگ جهادی و … طراحی گردیده و اقدامات اجرایی مانند: برگزاری کنگره یادمان شهدای مربی کشور که برای اولین بار در سطح کشور برگزار می گردد، تجلیل از خادمان ورزش همگانی کشور، برگزاری اردوهای جهادی و …. در آن پیش بینی گردیده است.

انتهای پیام/


  • ۱۳:۲۴

  • ۱۳۹۹/۰۹/۱۰

  • ۱۰۴

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار