فرزانه نمینی:‌ «کتل‌بل» به تنهایی یک باشگاه ورزشی است/ «کتل بل» ورزش است نه ابزار


رئیس گروه کتل بل فدراسیون ورزش های همگانی گفت: ایران اولین کشوری است که کتل بل را به جمع افراد دارای معلولیت آورده است.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش های همگانی، فرزانه نمینی رئیس گروه کتل بل فدراسیون پایه گذاری پارا کتل بل را مبتنی بر اصول علمی و مطالعات تطبیقی دانست و اظهار داشت: یکی از نخستین کارهای ما در کمیته کتل بل پایه گذاری پارا کتل بل یا کتل بل برای معلولان بود. این اقدام گامی بلند برای هر چه بیشتر همگانی کردن ورزش کتل بل بود. طراحی تمرین مخصوص به افراد معلول انجام شده است و هم اکنون افراد دارای معلولیت می توانند با یک برنامه تمرینی مشخص به این رشته بپیوندند.

نمینی با اشاره به ظرفیت های کتل بل در توسعه ورزش همگانی اذعان داشت:‌ کتل بل ورزشی است که بیش از همه به تعریف ورزش همگانی در هر کجا و در هر زمان با کمترین هزینه، نزدیک تر است. چرا که تنها با یک ابزار، دنیایی از حرکات متنوع بر روی فرد باز می شود و فرد می تواند در سطوح مختلف آمادگی با کتل بل ورزش کند. و ما برای اطلاع رسانی از مزایای کتل بل برای گروه های سنی مختلف، تولید محتوا کرده ایم و این آثار هم اکنون در صفحه رسمی کتل بل فدراسیون ورزش های همگانی موجود است. 

رئیس گروه کتل بل فدراسیون ورزش های همگانی پیشینه کتل بل را فراتر از روسیه دانست و افزود: ورزش کتل بل نه تنها در کشور ما مورد توجه بوده بلکه قهرمانانی چون خلیل عقاب نیز به این رشته علاقمند بودند، اگر از دوران معاصر بگذریم و به تاریخ باستانی این رشته رجوع بکنیم، در ملل مخلتف بالاخص در فلات ایران نیز، وجود سنگ هایی که مرکز یا کناره ی آن دارای حفره ای بوده است که به عنوان دستگیره استفاده می شده و برای بالابردن توان عضلانی، افزایش انعطاف پذیری، سرعت عمل و افزایش استقامت بدن مورد استفاده قرار می گرفته است. کتل بل در گذر زمان از ملل مختلف عبور کرده و در زمان معاصر به روسیه رسیده است که بدل به گوی دسته دار شد که برای فعالان رشته های ورزشی مختلف شناخته شده است. هم اکنون کتل بل فدراسیون جهانی دارد که هرساله مسابقات جهانی برگزار می شود. در فدراسیون جهانی تعاریف مدونی برای انواع فعالیت های کتل بل وجود دارد و آکادمی بین المللی این رشته یکی از فعال ترین آکادمی های ورزشی جهان است.

وی اثر بخشی سریع تمرینات کتل بل را مثال زدنی خواند و خاطر نشان کرد: شکل خاص کتل بل، طراحی تمرین و نوساناتی که در اجرای هر تمرین و چند مفصلی بودن حرکات، زمانی که یک حرکت انجام می شود،‌ نه تنها بر گروهی از عضلات اثر می گذارید بلکه ریز عضلات را نیز فعال می کنید. همین امر باعث می شود، بیماری های چون پوکی استخوان، دیابت در اثر پرداختن به تمرینات کتل بل رفع یا تا حد قابل توجهی کنترل شده اند. همچنین چربی سوزی بالایی در کتل بل رخ می دهد. 

وی گفت: کتل بل به تنهایی یک باشگاه ورزشی است، دیگر نیازی نیست که ساعت ها در باشگاه با ابزارهای مختلف مشغول تمرین بشوید، کافی است، با کتل بل، به مدت ۲۵ دقیقه با طراحی تمرین مبتدی تمرین کنید، در این صورت شاهد اثرگذاری فوق العاده ی آن خواهید بود، در سطح حرفه ای ورزشکاران حرفه ای کتل بل، ۴۵ دقیقه تا یک ساعت تمرین می کنند. در ۴۵ دقیقه طراحی تمرین کتل بل، می تواند ۸۰۰ کالری را بسوزاند. این نشان می دهد، افراد با کتل بل می توانند راحت تر چربی سوزی کنند و جسم و روح سالم تری داشته باشند. 

وی افزود: تجربه اجرایی تیم کتل بل، ناشی از عملکرد موفقی بود که در سال ۱۳۹۶ در هیئت ورزش های همگانی شمال غرب با حضور استاد حامد اقدسی، سرکار خانم خرمی و دیگر دوستان بودند، ما موفق شدیم کتل بل را در پارک لاله، پارک پردیسان، پارک ستارخان به طور همگانی آموزش بدیم و مردم بسیاری را با این رشته آشنا کنیم و هنوز با این گروه از افراد تمرین می کنیم. در ادامه در هیئت ورزش های همگانی استان تهران در سال ۱۳۹۷ طی کارگاهی کتل به ۳۷۰ نفر از علاقمندان در آمفی تئاتر پارک لاله معرفی شد و بعد از آن همایش های متعددی در تهران برگزار شد که مهم ترین آن ها همایش کتل بل در قلب تهران درمنطقه ۱۲ بود. در مجموع کتل بل به سرعت می تواند جنبه ی همگانی پیدا کند. 
نمینی رئیس گروه کتل بل در خاتمه خاطر نشان کرد: کتل ورزش است، ابزار نیست، رشته ی کتل در کشور ما خوب شناخته نشده است، در صورتی که کتل بل در سطح جهان به صورت ورزش دیده می شود.‌


  • ۰۹:۳۸

  • ۱۴۰۰/۰۳/۱۲

  • ۹

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار