فروحی: خطرات «کم تحرکی» در جامعه باید دغدغه ملی شود/ نمایندگان مجلس به فکر سلامت مردم باشند


دبیر فدارسیون ورزشهای همگانی با اشاره به افزایش کم تحرکی در بین آحاد مردم کشور گفت: تا زمانی که خطرات این کم تحرکی و افزایش بیماری ها به دغدغه ملی تبدیل نشود نمی توان به کاهش و رفع آن امیدوار بود.

محمدرضا فروحی در گفتگو با روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی ضمن بیان این مطلب به اهمیت توجه ملی به سلامتی و تندرستی مردم اشاره کرد و گفت: همانطور که بارها از سوی مسئولان فدراسیون ورزشهای همگانی اعلام شده است، میزان کم تحرکی و چاقی در کشور افزایش یافته و ادامه این روند می تواند خطرات و تبعات جبران ناپدیری برای مردم داشته باشد.

وی ادامه داد: شیوع ویروس کرونا هم محدودیت هایی را برای مردم ایجاد کرد تا نتوانند با شرایط عادی ورزش کنند اما با وجود این مشکلات باید به فکر کاهش و رفع کم تحرکی بین مردم باشیم چرا که ادامه این روند هزینه های درمان و بیماری ها را افزایش خواهد داد.

فروحی با اشاره به برنامه هایی که فدراسیون ورزشهای همگانی برای این موضوع در نظر گرفته است گفت: از زمانی که دکتر ملایی مسئولیت فدراسیون را بر عهده گرفتند تلاش کردیم با اجرای طرح های ملی مختلف زمینه ورزش کردن مردم با توجه به شیوع ویروس کرونا را فراهم کنیم که تا حدود زیادی به اهدافی که از اجرای این طرح ها داشتیم دست پیدا کردیم.

دبیر فدراسیون ورزشهای همگانی در مورد طرح هایی که در این فدراسیون اجرا شده است اشاره کرد و گفت: اجرای طرح ملی آوای ورزش در همسایگی، اجرای پروژه شهر فعال در قالب طرح ملی شفا، اجرای رزمایش کمک های مومنانه، برگزاری همایش پیاده روی به مناسبت های مختلف به ویژه همایش پیاده روی سردار دلها، اجرای طرح ملی شبکه شکوه و شمس و شبکه ورزش شهرداری های کشور از جمله این طرح ها بودند که در مقاطع مختلف صورت گرفت. 

محمدرضا فروحی از عقد تفاهم نامه همکاری با نهادها و سازمان های مختلف برای توسعه ورزش همگانی اشاره کرد و گفت: از آنجایی که رفع کم تحرکی و افزایش فعالیت های بدنی در بین مردم نیاز به عزم ملی و کار فراگیر دارد تفاهم نامه هایی را با نهادها و سازمان های مختلف امضا کردیم تا بتوانیم از پتانسیل و ظرفیت های آنها هم در راستای اجرای برنامه هایمان برای تندرستی و سلامت مردم استفاده کنیم. 

وی ادامه داد: وزارت کشور، مجمع شهرداران کلانشهرها، سازمان فنی و حرفه ای، سازمان بسیج ورزشکاران، آستان قدس رضوی، بنیاد ملی نخبگانف صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش، وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، نیروهای مسلح و … از جمله این نهادها و سازمان ها بودند که تفاهم نامه همکاری با فدراسیون ورزشهای همگانی امضا کردند. 

فروحی تاکید کرد: در حال حاضر هم لیگ تندرستی که یکی از طرح های مهم و تاثیرگذار فدراسیون است در حال اجرایی شدن است و شهرستان ها و استان های مختلف حضور فعالی در این لیگ دارند. ضمن این که از ۱۵ اسفند تا ۱۲ فروردین سال آینده هم لیگ بازیهای الکترونیک را برگزار خواهیم کرد. 

دبیر فدراسیون ورزشهای همگانی در پاسخ به این پرسش که در این مدت چقدر توانسته اید به اهداف تان از اجرای این طرح ها دست پیدا کنید گفت: با توجه به برنامه هایی که برای سال ۱۳۹۹ در نظر گرفته بودیم به نظرم عملکرد مطلوبی داشته ایم و هر چند تمام برنامه ها اجرایی شده است اما هنوز با ایده آل هایی که مد نظر نظر است فاصله داریم و باید تلاش کنیم با برنامه ریزی مدون برای سالهای آینده به اهداف مان برسیم. 

محمدرضا فروحی در مورد این که کدام بخش ها و نهادها باید به کمک فدراسیون ورزشهای همگانی بیایند تا برای سلامتی و تندرستی مردم قدم های بزرگی برداشته شود گفت: از آنجایی که مخاطب این فدراسیون عموم مردم در تمام رده‌های سنی و اقشار می‌باشند تا هم افزایی ملی نباشد نمی‌توان اعلام موفقیت در کاهش کم تحرکی کرد ولی می‌توان از وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، وزارت کشور، وزارت کار و نیروهای مسلح به عنوان اصلی ترین نهادهای موثر نام برد.

دبیر فدراسیون ورزشهای همگانی در پایان تاکید کرد: تا زمانی که کاهش کم تحرکی بین مردم تبدیل به دغدغه ملی نشود نمی‌توان شاهد عزم ملی در جهت رفع آن بود. در همین راستا از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود با توجه به بیانات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر اهمیت ورزش همگانی، تامین سلامت مردم را به عنوان یک اصل به قانون تبدیل و کلیه دستگاه‌ها و نهادها را موظف به همکاری در اجرای این قانون کنند.


  • ۰۹:۰۸

  • ۱۳۹۹/۱۲/۱۱

  • ۸

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار