محمد رضا فروحی: ۲۲ شهر نامزد دریافت نشان شهر فعال ایران شده اند


دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی با بیان اینکه ۲۲ شهر نامزد دریافت نشان «شهر فعال» بودند گفت: پس از بررسی‌های لازم شهرهایی که حائز کسب نشان برنز و نقره هستند شناسایی شدند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش های همگانی، طرح ملی شهرهای فعال ایران برگرفته از یک طرح جهانی است، این طرح توسط کمیته بین المللی المپیک و انجمن بین المللی تافیسا معرفی و در سطح جهان اجرا شده است. شهر های فعال، با پنج شاخص شهر دوستدار سلامتی، شهر دوستدار آمادگی جسمانی، شهر دوستدار کودکان، شهر دوستدار دوچرخه، شهر دوستدار سالمندان شناخته می شود. شایان ذکر است هر چهار سال یک بار در حاشیه برگزاری المپیک از شهردارانی که توانسته اند زیرساخت های شهر فعال مبتنی بر 5 شاخص اعلام شده را فراهم کنند و همچنین مردم را به استفاده از آن ترغیب کنند مورد تقدیر رئیس کمیته ملی المپیک قرار می گیرند. 

‌ محمد رضا فروحی دبیر فدراسیون ورزش های همگانی در خصوص شهرهایی که تا کنون مورد بررسی تیم پژوهشی فدراسیون ورزش های همگانی قرار گرفته اند، بیان داشت:  تا کنون 22 شهر نامزد دریافت نشان شهرهای فعال ایران شده اند که از بین 22 شهر، 8 شهر همدان، شهرکرد، یزد، فرخ شهر، بروجن. گرگان، گنبد و سمنان مورد بررسی قرار گرفته اند. طبق بررسی های بعمل آمده و ترسیم ماتریس شهری شهرهای ایران، شهر همدان در سه شاخص هم اکنون در آستانه دریافت نشان برنز شهرهای فعال ایران است و شهر یزد در شاخص شهر دوستدار دوچرخه شایسته دریافت نشان نقره ای است. 
فروحی در خصوص هدف از تعریف شاخص ها و خصوصیات شهر فعال در شهرداری های کشور گفت: از آنجایی که توسعه نامتوازن مسئله تمامی شهرهای کشور است و وضعیت فعلی شهرها و شهرداری های کشور مجموع  تلاش های حداقل 50 ساله است و شکل گیری هرگونه پیشرفت در یکی از این شاخص ها امری زمان بر است و هدف ما این نیست که شهرداران تمامی این شاخص ها را فعال کنند بلکه هدف این است که شهرداران با توجه به بضاعت موجود در یکی از این شاخص ها فعال شوند و در ادامه طرح به سایر شاخص ها دست پیدا کنند. 
وی افزود: در طرح شفا تمامی اقشار جامعه از کودک تا سالمند را نشانه رفته ایم، همچنین ظرافت هایی در ارزیابی شهرها وجود دارد، برای مثال تنها فراهم کردن زیرساخت مبنای امتیاز آوری نیست. برای مثال شهری آمده باشد ۴۰ کیلومتر مسیر دوچرخه سواری در منطقه ای فعال کرده باشد اما مردم آن منطقه خواستار پیست پیاده روی باشند. بنابراین به موازات سخت افزار، حضور مردم در این زیرساخت ها مد نظر ماست. در جایی که شاهد عدم هماهنگی بین زیرساخت ها و حضور مردم باشیم، بر اساس سیاست بازاریابی اجتماعی راهبرد آگاهی بخشی را استفاده می کنیم و در اختیار شهردار قرار می دهیم. 
وی در ادامه یادآور شد:‌ هر یک از شهرهای ما بتوانند تا 40 امتیاز کسب کنند نشان برنز شهرهای فعال ایران بدان ها اختصاص می یابد، هر یک از شهرداران که بتوانند تا 60 امتیاز کسب کند، نشان نقره شهرهای فعال ایران و اگر بتوانند تا 80 درصد را کسب کنند نشان طلایی شهرهای فعال ایران را خواهند داشت. در صورتی که شهری بتواند از سقف امتیاز 81 به بالا را کسب نماید به کمیته ملی المپیک و انجمن بین المللی تافیسا معرفی خواهد شد. 
محمد رضا فروحی در خاتمه گفت:‌ این پروژه برای نخستین بار در سطح کشور اجرا می شود، علاوه بر اینکه شاخص های جهانی را در کار خود تعریف کرده است، شاخص های بومی و داخلی نیز در بررسی و مطالعات شهر انجام می شود.

 

انتهای پیام/


  • ۱۵:۱۷

  • ۱۳۹۹/۱۱/۲۷

  • ۱۵

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار