محمد علی صانع: طرح بازی و نشاط کودکانه، تحرک و فعالیت بدنی دریغ شده را به کودکان برگرداند


نائب رئیس انجمن توسعه فعالیت بدنی کودکان کشور و مسئول کمیته توسعه فعالیت بدنی کودکان خراسان رضوی گفت: شرایط کرونایی هرگونه فعالیت بدنی را از کودکان دریغ کرده است و طرح بازی نشاط کودکانه تحرک را به کودکان و والدینشان برگردانده است.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی، محمد علی صانع نائب رئیس انجمن توسعه فعالیت بدنی کودکان کشور و مسئول کمیته توسعه فعالیت بدنی کودکان خراسان رضوی درباره فلسفه طرح بازی و نشاط کودکانه اظهار داشت: پیش از وقوع کرونا در کشور طرح فراگیری را برای کودکان سراسر کشور با محوریت سواد جسمانی طراحی کرده بودیم که آموزش مهارت هایی را تا پایان کودکی در بر می گرفت اما با آغاز پاندمی در شرایط اضطراری قرار گرفتیم و باید طرحی متناسب با وضعیت پاندمی طراحی می شد. طرح ملی بازی و نشاط کودکانه متناسب با وضعیت کرونا طراحی، برنامه ریزی شد و برای مقابله با کم تحرکی کودکان اجرا گردید.

صانع با اشاره به اهمیت پیش آزمون و پس آزمون در طرح بازی و نشاط کودکانه یادآورد شد: جهت ارزیابی کمی طرح و اندازه گیری میزان اثر گذاری بچه ها را در ابتدای طرح تست ارزیابی MABC2و TGMD3 از کودکان گرفته شد. ابتدای این طرح مصادف است با پیش آزمون های رشدی و حرکتی، بعد از اینکه این تست ها گرفته شد، 24 جلسه تمرین در منزل برای گروه اصلی در نظر گرفتیم و تعدادی از کودکان در گروه کنترل جای دارند،  بعد مجددا قرار است که پس آزمون از بچه ها گرفته بشود تا تاثیرات این تمرینات بروی بچه ها اندازه گیری دقیق بشود. 

وی با اشاره به اینکه والدین در طرح بازی و نشاط کودکانه نقش مربی دارند، گفت:  با توجه به اینکه مجموعه بازی ها و تمرینات این طرح در محیط خانه اجرا می شود باید والدین فعال می شدند به همین منظور در بسته هایی که طراحی شدند والدین به عنوان مربی در نظر گرفته شدند و قرار شده است با بچه ها کار بکنند، در این صورت هم والدین و کودکان همزمان با هم فعال می شوند. 
 

وی افزود: طرح در دو بازه ی سنی ۶-۴ سال و ۸-۷ سال اجرا می شود و هم اکنون در استان خراسان رضوی ۲۴۰ کودک در بازه اول و نزدیک به ۱۲۰ کودک در بازه سنی دوم مورد تست و پایش قرار گرفتند، همچنین تعداد ۳۰ کودک که دارای اختلال یادگیری حرکتی بودند نیز مورد آزمون قرار گرفتند. بررسی تاثیر این طرح بر کودکان دارای اختلال یادگیری اهمیت بسزایی دارد که فقط در استان خراسان رضوی اجرا می شود. 

 وی گفت:‌ سال گذشته دوره ارزیاب رشد حرکتی برگزار شد، ثمره این دوره این بود که استان فعال در زمینه توسعه فعالیت بدنی کودکان را شناختیم به همین منظور زمانی که قصد اجرای طرح بازی و نشاط کودکانه را کردیم، بر اساس زمینه موجود در دوره پیشین استان هایی که از استعداد برگزاری طرح برخوردار بودند را درگیر کردیم و هم اکنون 1600 کودک از 14 استان تحت پوشش طرح بازی و نشاط کودکان هستند. 

صانع در خاتمه افزود: مسئله کم تحرکی کودکان بیش از همه ناشی تغییر سبک زندگی و استفاده بیش از حد از اینترنت و فضای مجازی توسط کودکان است، اگر ۱۰ سال پیش ما تست ساختار قامتی می گرفتیم، شاهد عوارض بسیار کمتری بودیم، اما هم اکنون تست ساختار قامتی کودکانی که در طرح شرکت کرده اند نشان دهنده ی آن است هر یک از کودکان دچار عوارض قامتی ناشی از فقر حرکتی هستند و مسئله فقر حرکتی کودکان باید هرچه سریعتر مورد توجه قرار بگیرد.

 

انتهای پیام/


  • ۱۶:۱۷

  • ۱۳۹۹/۱۱/۲۶

  • ۲۰

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار