ملایی: باید بتوانیم سبک زندگی مردم را تغییر دهیم/ «کم تحرکی» یک معضل ملی است


رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی با تاکید بر این که سبک زندگی مردم باید تغییر کند گفت: کم تحرکی و چاقی یک معضل ملی است و همه باید در جهت رفع آن کمک کنند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی، افشین ملایی در سفر امروز دوشنبه خود به زاهدان و دیدار با مسئولان ورزش و استاندار سیستان و بلوچستان به اهمیت تغییر سبک زندگی مردم برای جلوگیری از افزایش کم تحرکی و چاقی در کشور اشاره کرد و گفت: در کشورهای پیشرفته برای این که بتوانند سبک زندگی مردم را تغییر دهند از رویکرد بازاریابی اجتماعی استفاده می کنند. اما متاسفانه ما در ایران ابزارهای این رویکرد را نداریم. 

وی در تشریح بیشتر این موضوع گفت: معنی صحبتی که مطرح کردم این است که ما کارشناسان و دانشی که باید در بازاریابی اجتماعی کمک کند تا سبک زندگی را تغییر بدهیم را در اختیار نداریم. مشکل اصلی ما سبک زندگی مردم است که باید با رویکردهای نوین آن را تغییر دهیم. 

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی تاکید کرد: در حوزه ورزش همگانی ما دچار غفلت در سطح مدیریت کلان کشور شده ایم. البته عقب ماندگی که از سالها قبل مانده است را نمی شود در یک سال جبران کرد اما ما با رویکردهای جدید تلاش می کنیم در جهت رفع این عقب ماندگی گام برداریم. 

افشین ملایی با اشاره به رویکردی که مدیریت فعلی فدراسیون در نظر گرفته است گفت: خواسته یا ناخواسته در چهل سال گذشته به ورزش قهرمانی توجه بیشتری شده است. همین امر باعث شد ورزش همگانی که زیر ساخت آینده ایران است در درجه دوم و سوم قرار گیرد. 

ملایی ادامه داد: برای این که بتوانیم کم تحرکی را کنترل کنیم و کاهش دهیم باید به نگرش ملی دست پیدا کنیم. البته این را باید بدانیم که درمان این معضل بزرگ تنها در حیطه وزارت ورزش و ۵۲ فدراسیون ورزشی نخواهد بود و باید تمام نهادها و سازمان ها کمک کنند چرا که این یک مسئله ملی است.

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی با ابراز امیدواری از این که مسئولان استان سیستان و بلوچستان بتوانند زیرساخت های مناسب برای ورزش مردم این استان را فراهم کنند خاطرنشان کرد: براساس آماری که منتشر شده است استان سیستان و بلوچستان سومین استان در کم تحرکی کشور است. انتظار از مسئولان ورزش و شهرداری استان این است که زمینه های گرایش مردم به ورزش را فراهم کنند. 

وی ادامه داد: تا زمانی که نتوانیم نیازهای مردم و موانع سد راه آنها برای ورزش کرد را فراهم کنیم، نمی توانیم نسخه ای شفابخش برای رفع کم تحرکی مردم تجویز کنیم. درخواست ما از مدیران کل و استاندار محترم این است که مداخله بیشتری در حوزه ورزشگاه همگانی داشته باشند و به گرایش مردم به ورزش کمک کنند.

افشین ملایی بر تلاش مسئولان استان برای تامین زیرساخت های لازم برای ورزش مردم تاکید کرد و گفت: در ساختار شهرها باید ورزش و تربیت بدنی در نظر گرفته شود. شهر فعال شهری است که همه مسئولانش از فعالیت بدنی اقشار مختلف حمایت کنند. تاکنون ۳۱ شهر وارد چرخه شهرهای فعال شده اند و امیدواریم با استفاده از تجات و حمایت های مسئولان سیستان و بلوچستان شهرهایی هم از این استان وارد این چرخه شوند.


  • ۱۵:۵۲

  • ۱۴۰۰/۰۳/۳۱

  • ۹

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار