ملایی: مشارکت صد درصدی در انتخابات خواهیم داشت/ ورزش همگانی اولویت دولت آینده باشد


رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی با توجه به همیت توجه و نگاه ویژه حاکمیته به سلامت مردم گفت: برای تامین سلامت و تندرستی مردم جامعه ورزش همگانی مشارکت صد درصدی در انتخابات پیش رو خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی، افشین ملایی در مجمع انتخابات رئیس چهار سال آینده هیات همگانی خراسان رضوی که صبح امروز شنبه ۲۵ اردیبهشت برگزار شد، گفت: انتخاب امیر آذریان به عنوان رئیس چهار سال آینده هیات خراسان رضوی را تبریک می گویم و امیدوارم چهار سال آینده چهار سال طوفانی از خدمات تخصصی ایشان در هیات همگانی استان خراسان رضوی باشد. با حضورایشان این چهارسال عمیق‌تر، گسترده تر و جذابتر برای مردم استان رقم خواهد خورد.

ملایی سپس به تشریح وضعیت سلامت مردم ایران به دلیل تغییر سبک زندگی و شیوع ویروس کرونا پرداخت و خواستار توجه ویژه مسئولان به برنامه ریزی برای رفع کم تحرکی و کاهش فعالیت های بدنی بین اقشار مختلف کشور شد. 

وی با تاکید بر این که سرعت رشد کم تحرکی در کشور بیشتر از قبل شده است گفت: هر چند که کم تحرکی بین همه اقشار وجود دارد اما در بین کودکان و نوجوانان این آمار نگران کننده است چرا که شیوع کرونا فرصت بازی کودکان را از آنها گرفته است. همین کم تحرکی باعث شده است که سن رشد کودکان از سن تقویمی آنها عقب تر باشد و متناسب با رشد سن تقویمی آنها مهارت های بنیادی آنها رشد نکرده است. 

ملایی ادامه داد: اگر برای این مشکل و این خلا بزرگ فکر مناسب صورت نگیرد و جایگزینی پیدا نکنیم، به طور قطع در یک دهه آینده کشور با یک چالش بزرگ مواجه خواهد شد. این یکی از آثار مخرب کم تحرکی در کشور است. 

رئیس فدراسیون ورزش های همگانی ادامه داد: ورزش، ورزش همگانی و فعالیت بدنی سه کلید واژه اساسی هستند که ما برای کاهش کم تحرکی با آنها سر کار داریم. در مفهموم این سه یک دشمن مشترک وجود دارد به نام «نشستن». شاید اصلی ترین عاملی که کم تحرکی را در کشور ما توسعه می دهد نشستن است. 

افشین ملایی ادامه داد: در مدیریت ورزش باید به موضوع مهم «نشستن» توجه ویژه شود. حتی ورزشکارانی هستند که به سندروم «یک جا نشستن» گرفتار شده اند. این افراد با این که ورزش می کنند اما میزان کم تحرکی آنها به دلیل نشستن پای کامپیوتر و تلویزیون بیش از میزان ورزش کردن آنهاست. به همین خاطر آنها هم به سندروم «نشستن» گرفتار شده اند.

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی تاکید کرد: مشکل اصلی سبک زندگی مردم یک جا نشستن است که باید برای رهایی از این وضعیت و بهتر شدن میزان فعالیت بدنی مردم برنامه ریزی درست و گسترده ای داشته باشیم.

ملایی با بیان این که توصیه های سازمان بهداشتی به سمت ۶۰ تا ۷۰ دقیقه ورزش روزانه برای کاهش کم تحرکی سوق پیدا کرده است گفت: براساس تازه ترین توصیه ها باید به میزان هر ۲۰ دقیقه که ای می نشینیند ۸ دقیقه بایستید و 2 دقیقه راه بروید. اگر این الگوی رفتاری را رعایت کنیم کاهش کم تحرکی در زندگی ما محقق خواهد شد.

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی ادامه داد: باید مزایای ورزش کردن در ذهن مردم ایران نمایان و به یک عادت تبدیل شود و ورزش نکردن به عنوان یک ناهنجاری در نظر گرفته شود. ما باید بتوانیم در سطح ملی کارهای بزرگ برای رفع کم تحرکی انجام دهیم. 

ملایی در ادامه با تاکید بر این که رویکرد فدراسیون همگانی در سال ۱۴۰۰ پرهیز از پرداختن عمومی به ورزش خواهد بود خاطرنشان کرد: برای امسال تصمیم گرفته ایم به شکل تخصصی و مخاطب محور طرح ها و اقدامات را اجرا کنیم و برای هر قشر آگاهی بخشی متناسب، زیر ساخت متناست، رویداد متناسب و پایش و ایجاد هماهنگی های مرتبط به آن رشته را به وجود بیاوریم. 

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی به نقش رسانه ها در ترویج و توسعه ورزش بین مردم اشاره کرد و در خصوص نقش صدا و سیما گفت: تا زمانی که صدا و سیما وارد گود نشود قطعا نمی توانیم ترویج مناسبی در سطح ملی داشته باشیم. قطعا این سازمان تاکنون کارهای مهمی انجام داده است اما تا شرایط ایده آل و مطلوب فاصله زیادی داریم.

وی ادامه داد: شاید با اغماض بتوان گفت کمتر از یک درصد برنامه های صدا و سیما به ورزش سلامتی محور ختم می شود که این در شان نیازهای ملت ایران در ورزش همگانی نیست.

افشین ملایی ادامه داد: صدا و سیما نباید دچار جذابیت های ورزش های قهرمانی و حرفه ای شود و باید با تمرکز بر اولویت های ورزش همگانی جریان جدیدی را از بازمهندسی مفاهیم حوزه ورزش بوجود بیاورد. اگر برنامه ها به سلامت مردم نپردازد نباید به عنوان یک برنامه درجه یک قلمداد شود.

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی تاکید کرد: در سال جاری فدراسیون را از تک محور و تک رویداد بودن خارج کرده ایم و باید به فدراسیونی تبدیل شویم که بیش از ۱۰ برنامه را برای ورزش همگانی طراحی کرده است. ما به سمت پررویداد شدن و جذب حداکثری حرکت خواهیم کرد و پروژه های جذابتری را رونمایی خواهیم کرد. بهارتندرستی را رونمایی کرده ایم و برای تابستان هم برنامه های جدیدی خواهیم داشت.

وی با اشاره به اهمیت توجه به ورزش همگانی در دولت آینده گفت: در شرایط فعلی اصلی ترین مسئولیت اجتماعی ما در ورزش کشور تشویق مردم به شرکت در انتخابات پیش رو است چرا که ما به این نتیجه رسیده ایم که اگر کم تحرکی و توسعه ورزش همگانی را به عنوان یک مطالبه در برنامه نامزدهای و تبلیغات مطرح کنیم پیش از آن این امید وجود دارد که ورزش همگانی اولویت و اصلی ترین رویکرد مورد توجه رئیس جمهور و دولت آینده قرار خواهد گرفت.

ملایی تاکید کرد: به همین دلیل حمایت صد درصدی از مشارکت مردم و جامعه ورزشی در انتخابات خواهیم داشت با این هدف که سلامتی و تندرستی مردم ایران به عنوان نخستین اولویت حاکمیت در دولت آینده در نظر گرفته شود.


  • ۱۳:۱۴

  • ۱۴۰۰/۰۲/۲۵

  • ۱۸

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار