ناهیده جباری: از الگوهای جهانی برای ورزش سالمندان استفاده خواهیم کرد


سرپرست آکادمی فدراسیون ورزش های همگانی در آئین رونمایی از طرح ملی بهار تندرستی اظهار داشت: برای اولین بار در تاریخ ورزش کشور دوره مربیگری ورزش سالمندان برگزار خواهد شد.  

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش های همگانی، ناهیده جباری سرپرست آکادمی فدراسیون ورزش های همگانی از برگزاری اولین دوره مربیگری ورزش سالمندان خبرداد و گفت: به همت کمیته توسعه ورزش و  فعالیت بدنی سالمندان، برای اولین بار تاریخ ورزش کشور، نخستین دوره مربیگری درجه 3 ورزش سالمندان برگزار می شود. 

دکتر جباری با استناد به گزارشات سازمان بهزیستی کشور در تشریح وضعیت هرم جمعیتی کشور اظهار داشت: رشد جمعیتی در ایران در سال ۲۰۵۰ به صفر خواهد رسید در حالیکه نمودار رشد جمعیتی جهان تا سال ۲۰۹۹ به صفر نخواهد رسید و در کمتر از ۲۰ سال آینده با جمعیت قابل توجهی از افراد روبرو هستیم که از میان سالی گذر کرده اند و از آنجایی که بخش قابل توجهی از کاربران باشگاه های ورزشی در سراسر دنیا مختص سالمندان است، مواجهه موثر و هدفمند با ورزش سالمندان یک اولویت راهبردی برای فدراسیون ورزش های همگانی است.

وی افزود: با توجه به اهمیت ورزش سالمندان نخستین دوره ورزش سالمندان از یکم خرداد ماه آغاز وشش خرداد پایان می یابد و علاقمندان می توانند جهت شرکت در نخستین دوره مربیگری درجه ۳ ورزش سالمندان به پرتال آموزش فدراسیون ورزش های همگانی  https://register.isfaf.ir/ مراجعه نمایند. 

جباری در تشریح بیشتر طرح جدید فدراسیون ورزش های همگانی گفت: فدراسیون ورزشهای همگانی در راستای اقدامات مخاطب محور خود، دوره مربیگری ورزش سالمندی را برای اولین بار در کشور تدوین کرد. نیچ مارکت سالمندی بازار بالقوه ای است که با توجه به سیاست گذاری های مختلف کشورها میتواند بصورت سرمایه پنهان یا سونامی خاکسستری معنا پیدا کند.

وی ادامه داد: ژاپن به عنوان الگوی موفق جهانی برای پیشگیری از بیماری در سالمندی، اقدام به سرمایه گذاری در بخش ورزش سالمندان کرده بگونه ای که اکثر عضویت های باشگاهی این کشور را سالمندان تشکیل می دهد.

جباری خاطرنشان کرد: در مقابل، سالمندانی در ایران به مفهوم سونامی خاکستری نزدیکتر است زیرا برنامه و سیاست های حمایتی برای پیشگیری از بیماری بخصوص با تاکید بر ورزش و فعالیت بدنی در این قشر تاکنون بصورت جدی نبوده است. جمعیت سالمندی ایران امسال بیش از ده درصد جمعیت کشور است و طی سی سال آینده این عدد به بیش از ۲۶ درصد خواهد رسید.

وی افزود: تعداد جمعیت بالای سالمندی و بیماری های شایع این سن و هزینه های متعاقب آن بر اهمیت ورزش سالمندی بعنوان عامل پیشگیری کننده تاکید دارد. این وضعیت با توجه به الگوی زنانه سالمندی در ایران وضعیت را تشدید هم می کند زیرا سطح سلامت زنان ایرانی نسبت به مردان در سطح پایین تری قرار دارد. دوره مربیگری سالمندان با توجه به اهمیت توجه به پیشگیری از بیماری هایی چون دیابت، قلبی عروقی، سرطان ها، پوکی استخوان، استرس و اضطراب مطرح شد تا تاثیرات پیشگیری از بار مالی و همچنین توسعه امید به زندگی سالم به اقتصاد کشور کمک کند.

سرپرست آکادمی فدراسیون ورزش های همگانی ادامه داد: برای این دوره خاص از الگوهای موفق خارجی کمک گرفته شده است که بارزترین آن ACE و NASM می باشد. محتوای این دوره بر اساس انگاره تعاملات بین مربی و سالمند بر اساس درک تغییر رفتار اقتضای این سن خواهد بود. مرز فعالیت حرفه ای بین بخش ورزش و بهداشت و درمان در فعالیت بدنی سالمندان بر سطح اولیه پیشگیری یعنی تمرکز بر سالمند سالم تاکید دارد. امید است آینده این فعالیت با توسعه تجهیزات ورزشی مناسب سالمندی و بخصوص بحث باشگاههای ویژه این قشر رونق یابد و حاصل آن سالمند تندرست برای جامعه ایران باشد.


  • ۰۹:۱۳

  • ۱۴۰۰/۰۲/۲۱

  • ۸

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار