همایش پیاده روی خانوادگی به مناسبت هفته دیابت

به گزارش روابط عمومی هیات ورزش های همگانی استان اصفهان ، این هیات با همکاری سازمان ها و ادارات مختلف اقدام به برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی در هفته جهانی دیابت کرده است.

همایش پیاده روی خانوادگی دیابت که به منظور آشنایی هرچه بیشتر خانواده ها با این بیماری است روز جمعه ۲۲ آبان ماه ساعت ۷ صبح از مقابل پل خواجو آغاز می شود. ورزشگاه آبشار انتهای مسیر همایش است.

در پایان به قید قرعه به شرکت کنندگان حاضر در این همایش جوایز نفیسی از جمله دوچرخه اهداء خواهد شد.

دیابت یا بیماری قند،یک اختلال متابولیک (سوخت و سازی) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید انسولین در بدن از بین می‌رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط مکانیزم‌های مختلفی است. دیابت دو نوع اصلی دارد. در دیابت نوع یک تخریب سلولهای بتا در پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می‌شود و در نوع دو مقاوت پیشرونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول‌های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود. در دیابت نوع دو مشخص است که عوامل ژنتیکی، چاقی و کم‌تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.

در حال حاضر کارشناسان معتقدند بیشترین دلیل ابتلا به بیماری دیابت مربوط به کم تحرکی و چاقی است. دو عاملی که با ورزش کردن از بین خواهند رفت.

در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می‌یابد از این‌رو میزان قند خون افزایش یافته که به‌آن هایپرگلیسمی می‌گویند. وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد عوارض میکروواسکولار دیابت یا تخریب رگ‌های بسیار ریز در بدن ایجاد می‌شوند که می‌توانند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کنند. همچنین دیابت با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط مستقیمی دارد؛ لذا غربالگری و تشخیص زودرس این بیماری در افراد با ریسک بالا می‌تواند در پیشگیری از این عوارض مؤثر باشد. تشخیص و همچنین غربالگری دیابت با انجام آزمایش قند خون میسر است.

موارد جالب

حضور تیم طناب زنی استان اصفهان در افتتاحیه مسابقات اربابان سلاح

به گزارش روابط عمومی هیات ورزش‌های همگانی، تیم طناب‌زنی هیات ورزش‌های همگانی استان اصفهان با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار