ورزش همگانی حق عمومی است و باید موانع تحقق آن مرتفع شود


دکتر زهروی؛ استادیار حقوق دانشگاه تهران در نشست «فلسفه حق بر ورزش» که زیر نظر هیات حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی و با مشارکت فدراسیون ورزش های همگانی برگزار شد گفت: پذیرش نظریه حق بر ورزش، تکالیفی را برای دولت و نهادهای حاکمیتی ایجاد می کند.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش های همگانی، دکتر زهروی در این نشست افزود: در بررسی نظریه فلسفه حق بر ورزش از دیدگاه حقوقی،‌ باید به این نکته توجه داشت که حق، برای دیگران ایجاد تکلیف می کند. طبق نظریه حق بر ورزش، تکالیفی را برای دولت و نهادهای حاکمیتی ایجاد می شود.

وی در ادامه تأکید کرد: افزون بر اینکه می بایستی از نظر قانونگذاری جایگاه این حق در مقابل سایر حقوق مشخص شود که مثلا آیا حق بر ورزش نسبت به سایر حقوق دارای ارجحیت و اولویت می باشد یا خیر؟

دکتر زهروی در ادامه اظهار داشت: نکته مهمی دیگر اینکه از دیدگاه حقوقی این بحث  در دو مرحله ثبوت و اثبات قابل بحث است که یکی از روشهای متداول در تحلیل حقوقی می باشد. بر این أساس ثبوت ، عالم واقع است و ماهیت آن اعم است از حکم یا موضوع و اثبات ، تلاش برای علم یافتن به ثبوت است. یعنی اگر ثبوتا حق بر ورزش قائل هستیم باید جایگاه آن به عنوان یک حق مستقل و جدای از سلامت مشخص شود.
در مقام اثبات و عمل نیز وقتی حقی تعریف می شود در نظام اجتماعی و فرهنگی و …  ممکن است اجرای آن دارای مشکلات و موانعی در مقام اجرا باشد که بایستی این موانع رفع شود مثلا مکان های ورزشی به تعداد کافی موجود نیست که بایستی موانع مرتفع شود.

 

انتهای پیام/


  • ۱۰:۵۷

  • ۱۳۹۹/۱۲/۱۳

  • ۳۱

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار