پاسخ انجمن ورزش یوگا به برخی شائبات/ یوگا در مسیر تحول و پیشرفت


انجمن یوگا با انتشار توضیحاتی به برخی شائبه هایی که در مورد این انجمن مطرح شده پاسخ داد و تاکید کرد این رشته در مسیر تحول و پیشرفت قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی، در پاسخ انجمن یوگا به گزارش های منتشر شده در سایت تابناک آمده است:

«در پاسخ به سلسله گزارش های منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی تابناک در مورد برنامه ها و فعالیت های انجمن ورزش یوگا که بخش اعظم آن بر اساس کم اطلاعی نویسنده محترم و بخش دیگر آن بر اساس اطلاعات مجهول و نادرست نوشته شده است، این انجمن بر خود لازم می داند با انتشار جوابیه ای نسبت به تنویر افکار عمومی و ارایه پاسخ های لازم در این زمینه اقدام نماید؛ از رسانه رسالت محوری نظیر تابناک انتظار می رفت سلسله گزارش های خود را بر اساس اطلاعات صحیح و مستندات غیرمخدوش منتشر نماید که از این رو انجمن ورزش یوگا، حق شکایت در زمینه انتشار اطلاعات مخدوش را برای خود محفوظ می داند:

۱- در زمینه حذف دوره های تعالی معنوی برای دوره های مدرسی یوگا، به اطلاع می رساند، این دوره ها هرگز حذف نشده اند و اتفاقاً از حالت نمایشی و بدون سرفصل که صرفاً یک عنوان دوره را یدک بکشند خارج شده و به دوره هایی ساختارمند مبتنی بر نیاز روز مدرسان و دارای سرفصل تبدیل شده اند. این دوره ها ویژه مدرسانی است که موفق به  اخذ نمره قبولی در دوره های مدرسی شده اند که این موفقیت، مجوز حضور در دوره تعالی معنوی محسوب می شود. 

۲- در سرفصل تهیه شده برای دوره تعالی معنوی که اتفاقا بر أساس منویات و محورهای بنیادین مورد نظر مقام معظم رهبری دامت برکاته در بیانیه گام دوم انقلاب تدوین شده است؛ سه محور «اخلاق و معنویت»، «سبک زندگی»، «استقلال و آزادی» (صیانت از استقلال و آزادی و ارزش¬های اصیل انقلاب اسلامی) مورد توجه قرار گرفته اند:
در محور «اخلاق و معنویت» اهداف زیر مد نظر می باشد:
–    توانمندسازی و ارتقای شایستگی های اخلاقی و حرفه ای مدرسان؛
–     تعمیق معنویت، اخلاق و مرام پهلوانی؛
–     ايجاد مهارت‌هاي لازم جهت مواجهه با چالش‌ها و مسائل اخلاقی و تربیتی در محیط‌های ورزشی؛
–    تقویت روحیه مسئولیت‌پذیری و ترویج مشارکت اجتماعی
محور «سبک زندگی» اهداف زیر مد نظر است:
–    زمینه‌سازی، ترویج و تعمیق مهارت‌های تربیتی در خانواده مدرسان؛
–    ترویج سبک زندگی الگوهای ورزشی؛
–    گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در بین مدرسان؛
–    زمینه‌سازی تحکیم و تعالی بنیان خانواده مدرسان
در محور صیانت از استقلال و آزادی و ارزش¬های اصیل انقلاب اسلامی نیز اهداف زیر مد نظر می باشد:
–    ترویج ارزش ها و شعائر انقلاب اسلامی؛
–     بصیرت‌افزایی، تقویت فرهنگ انقلابی و روحیه جهادی؛
–    ترویج ارزش‌های دفاع مقدس

۳- با توجه به اهمیت موضوعات اخلاقی در رشته ورزشی یوگا، اتفاقا در دور جدید مدیریتی فدراسیون ورزش های همگانی، علاوه بر دوره تعالی معنوی، دو ساعت آموزش اخلاق ورزشی به سرفصل دوره های علمی مربیگری و مدرسی یوگا اضافه شده و این دو ساعت علاوه بر دو ساعت کلاس آموزشی اخلاق در ورزش بر اساس سرفصل مصوب و ابلاغی وزارت ورزش و جوانان در دوره های تئوری است. از این رو فدراسیون ورزش های همگانی بیش از گذشته به موضوع اخلاق در ورزش توجه نموده و این رو حذف دوره های مرتبط با اخلاق و تعالی معنوی برای مدرسان رشته ورزشی یوگا به شدت تکذیب می شود.

۴- در مورد برگزاری دوره های دانش افزایی و همسان سازی به اطلاع می رساند؛ احکام مربیگری و مدرسی یوگا دارای مدت اعتبار مشخصی هستند و از این رو ضروری است مدرسان و مربیان یوگا پس از اتمام تاریخ اعتبار کارتهای مربیگری، در صورت علاقه مندی با کسب امتیازهای مصوب از طریق دوره های دانش افزایی و همسان سازی، نسبت به تمدید کارت مربیگری و مدرسی خود برای تداوم فعالیت در عرصه مربیگری  و مدرسی اقدام نمایند. اعتبار کارت مربیگری طبق مصوبه وزارت ورزش سه سال و برابر ۷۵ امتیاز است که باید ترجیحا در طول سه سال بعد از اخذ کارت، فرد بتواند با کسب امتیاز مذکور نسبت به تمدید کارت اقدام نماید، در غیر این صورت اعتبار کارت تمام شده و فعالیت در عرصه مربیگری با کارت مذکور غیرقانونی محسوب می شود. در بخش مدرسین نیز مدرسان محترم باید طی مدت ۴ سال نسبت به کسب ۱۰۰ امتیاز برای تمدید کارت مدرسی خود اقدام نمایند. این رویه ای استاندارد برای حصول اطمینان فدراسیون از فعالیت مستمر و دانش به روز شده مربیان و مدرسان تحت پوشش خود است و اتفاقا انجمن یوگا مصمم است با ارتقای کیفی دوره های دانش افزایی و همسان سازی مذکور، گام های موثرتری در جهت ارتقای سطح دانش مربیان و مدرسان خود بردارد. 

۵- فدراسیون ورزش های همگانی و انجمن یوگا تعهدی برای همکاری در قبال مدرسانی که به هر دلیلی با فدراسیون همکاری نکرده و در دوره های دانش افزایی و همسان سازی فدراسیون شرکت نمی کنند ندارد. همانطور که اشاره شد؛ دوره های همسان سازی برای کسب امتیاز تمدید و آشناسازی مدرسان محترم با رویکردهای جدید انجمن یوگا و همچنین حصول اطمینان فدراسیون از سطح دانش، نحوه تدریس و محتوای آموزشی مدرسان است و از این نظر عدم شرکت مدرسان در دوره های همسان سازی و دانش افزایی مدرسان به منزله انصراف آن ها از همکاری با فدراسیون ورزش های همگانی و انجمن ورزش یوگا به عنوان «مدرس رسمی» محسوب می شود. 

۶- احکامی که توسط فدراسیون ورزش های همگانی با مهر و امضای رییس وقت فدراسیون طی سالهای گذشته صادر شده اند همگی مورد تایید هستند و صرفاً نیاز است مربیان محترم با توجه به تاریخ¬های صدور نسبت به تمدید احکام اقدام نمایند. متاسفانه در برخی دوره های مدیریتی، اطلاع رسانی لازم و بهنگام صورت نگرفته و برخی مربیان محترم از ضرورت تمدید کارت های مربیگری خود و مدت دار بودن اعتبار آنها اطلاع ندارند. 

۷- دوره های آموزشی فدراسیون با درخواست هیاتهای استانی تعریف و برگزار می شود. از این رو صرفاً با درخواست کنسلی دوره یا درخواست بازگرداندن وجه افراد شرکت کننده از سوی هیات استان است که فدراسیون نسبت به عودت وجه افراد اقدام می نماید. از این رو شرکت کنندگانی که به هر دلیل دوره مد نظر آن ها برگزار نشده می توانند با مراجعه به هیأت استان درخواست عودت وجه را ارایه نمایند. بدیهی است در صورت عدم همکاری هیأت استان، فدراسیون رأسا بر اساس درخواست فرد اقدام نموده و با متخلفینی که زمینه تضییع حقوق شرکت کنندگان در دوره ها را فراهم نموده اند برخورد خواهد کرد.

۸- در مورد موضوعات مطرح شده پیرامون نامه ۲۵۲ نفر از مربیان و مدرسان یوگا و اعتراض آن ها به رویه های جدید انجمن مذکور، به اطلاع می رساند جلسه ای با حضور نمایندگان افراد مذکور در محل فدراسیون ورزش های همگانی برگزار شد که نمایندگان مذکور در سه بخش ۱) آشنایی با رویکردهای جدید انجمن یوگا که به سمت محتوای آموزشی ورزشی سوق نموده است؛ ۲) تمدید کارت های مربیگری و مدرسی و مدت زمان تمدید اعتبار آن ها و همچنین ۳) اعتبار و صدور مدارک غیرقانونی خارج از رویه های رسمی فدراسیون  و آن هم توسط موسسات غیرقانونی، به بحث و تبادل نظر پرداختند که خوشبختانه این نشست با خروجی مطلوب برای طرفین همراه بود. 

۹- در نهایت انتشار تصویر فیش های بانکی با این مضمون که هزینه دوره ای مرتبط با یوگا دریافت شده ولی دوره ای برگزار نشده، از نظر این انجمن فاقد وجاهت بوده و چنانچه افرادی به هر دلیلی متضرر شده اند، می توانند با مراجعه به فدراسیون ورزش های همگانی، نسبت به طرح درخواست اقدام نمایند. بدیهی است فدراسیون ورزش های همگانی در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی موضوعات و چالش های این چنینی خواهد بود. 

در پایان امید است رسانه محترم تابناک در انتشار محتواها و چنین گزارش هایی دقت بیشتری به خرج داده و محتوای مدنظر خود را از منابع دارای صحت و صلاحیت تهیه نماید.

بدیهی است رعایت اخلاق حرفه ای در نشر اطلاعات مربوط به نهادهایی که با مخاطب کثیری در ارتباط هستند باید مبنای کار رسانه مردمی باشد و بر اساس مستندات صحیح مبادرت به تهیه گزارش نماید.با آرزوی سر بلندی ایران اسلامی»


  • ۰۹:۲۸

  • ۱۴۰۰/۰۱/۱۳

  • ۸

موارد جالب

کنفرانس «اخلاق در ورزش» آبان ماه سالجاری برگزار می شود

همزمان با روز اخلاق و مهرورزی کنفرانس «اخلاق در ورزش» توسط انجمن اخلاق ورزشی کشور …

رفتن به نوار ابزار