گزارش یک قهرمانی

اصفهان قهرمان اولین دوره بازی های رسمی الکترونیک

به گزارش روابط  عمومی هیات ورزش های همگانی استان اصفهان اولین دوره رسمی مسابقات بازی های الکترونیک کشور انتخابی تیم ملی به میزبانی اصفهان برگزار شد و تیم دیار گنبدهای فیروزه ای بر روی سکوی قهرمانی ایستاد.

بیست و هشتم مهرماه برای پلیر ها و گیمر های ایرانی روز خوبی بود زیرا بعد از مدت ها در غالب یک مسابقات رسمی که وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون ورزش های همگانی بر آن نظارت داشتند دور هم جمع شدند و برای حضور در تیم ملی بازی های الکترونیک ایران به رقابت پرداختند.

بیش از ۲۵۰ بازیکن در غالب ۲۵ تیم از استان های اصفهان، تهران، فارس، آذربایجانی شرقی، قم، البرز و قزوین در مهانسرای پرواز از سوی هیات ورزش های همگانی استان اصفهان اسکان داده شدند و بعد از برگزاری مراسم افتتاحیه و انجام قرعه کشی رقابت ها در چهار رشته بازی های کنسول ، رایانه ای ، کانتر و دوتاد آغاز شد.

بازی های فیفا ۲۰۱۵ و پِس ۲۰۱۳در بخش انفرادی ،کانتر ، دوتا دو و خلیج عدن که یک بازی بومی ایرانی است و برای حمایت از سازندگان آن وارد جرگه مسابقات شد در بخش تیمی بودند. مجموعه ملی اصفهان ( سیتی سنتر )محل برگزاری مسابقات و شرکت امیر حامی مالی این رقابت ها بودند.

برنامه ریزی منظم

رئیس انجمن بازی های الکترونیک فدراسیون ورزش های همگانی ضمن تشکر از مجموعه سیتی سنتر و شرکت امیر گفت: کیفیت بالایی در برگزاری مسابقات برقرار بود و از نظر فضا و امکانات خواسته ما تا حد زیادی تامین شده بود. البته انتظار داشتیم تعداد دستگاه های کنسول بیشتر از ۱۲ عدد باشد.

محمد کفاش یعقوبی ادامه داد: سعی کردیم با برنامه ریزی درست ، مسابقات را سر موقع برگزار و پیش ببریم و باید بگویم توانستیم تا حد زیادی خط به خط برنامه را اجرا کنیم. بازی ها دوحذفی برگزار شد تا بازیکنان بیشتر در مسابقات حضور داشته باشند.

سطح بالای مسابقات

سرداور مسابقات رسمی بازی های الکترونیک به سطح بالای مسابقات اشاره کرد و اضافه کرد: به ضرس قاطع می گویم که شاهد برگزاری بالاترین سطح مسابقات بازی های الکترونیک کشور در چند سال اخیر بودیم و بهترین بازیکنان کشور در سیتی سنتر دور هم جمع شدند و به رقابت پرداختند.

سعید سلمانی اذعان کرد: ۲۵۰ پلیر با حضور ۲۵ داور طی سه روز با هم رقابت کردند که این تعداد شرکت کننده در مسابات با این ساماندهی و کیفیت بسیار کم نظیر است. ما با حداقل هزینه بهترین و بزرگ ترین مسابقات کشور را برگزار کردیم که جای بسیار خرسندی دارد و باید از مجموعه سیتی سنتر و شرکت امیر به عنوان حامی این مسابقات تشکر کنیم.

حضور تولید کنندگان

در کنار محل مسابقات محلی برای حضور برنامه نویسان و تولید کنندگان بازی ها رایانه ای ایرانی اسلامی فراهم شده بود و چندین شرکت از سراسر کشور دراین مکان حضور داشتند و در پایان مسابقات با حضور مسئولین از ۸ بازی ایرانی اسلامی رونمایی شد.

الهام برزگر مدیرپروژه بازی رنگاشی از شرکت رایان افزار راتا با بیان اینکه قبلا هیچ حمایت و فضای روشنی برای طراحان و تولید کنندگان بازی های ایرانی نبود اذعان کرد: در حال حاضر فضا بهتر شده است. ما می توانیم با یک پنجم هزینه اروپایی ها و با توجه به فرهنگ و تمدن غنی ایرانی مان و نیزداستان های کهن ایرانی، بازی های زیادی تولید کنیم که ۵ برابر نمونه های خارجی درآمد و اثر بخشی داشته باشد.

وی یادآور شد :کشورهای اروپایی تمایل زیادی برای تولید و تهیه بازی های ایرانی دارند زیرا با هزینه ای بسیار کمتر می توانند این کار را اینجا انجام دهند ، پس ما باید از این فرصت استفاده کنیم وبا حمایت از سازندگان و طراحان این بازی ها فرصت رقابت را به آنها بدهیم.

تعامل و حمایت

رئیس انجمن بازی های الکترونیک فدراسیون ورزش های همگانی یکی از اهداف برگزاری اولین دوره رسمی مسابقات بازیهای الکترونیکی کشور را تشویق تولیدکنندگان و بازی سازان ایرانی اعلام کرد و گفت: فعالیت ما در انجمن بازی های الکترونیک بر اساس تعامل و همکاری است و اختصاص بخشی از مسابقات به نمایش بازی های تولید داخل بر مبانی همین تعامل بود.

محمد کفاش یعقوبی تصریح کرد: بازی هایی در داخل تولید شده که به نمونه های خارجی تنه می زند و ما قصد دداریم از سازندگان آنها حمایت کنیم تا بتوانیم جای نمونه های خارجی در کشور را پر کنیم.بازی های اتوبان، پروانه ،شبان و ذوالفقار و خلیج عدن تولید داخل هستند که ما در حین مسابقات از آنها رونمایی کردیم.

برگزاری دوره های آموزشی

مدیرعامل شرکت مشاوران صدرا سپینود که برگزار کننده کلاس های کامپیوتر در فرهنگسراهای اصفهان هستند در باز دید از غرفه های سازندگان بازی های ایرانی گفت: قصد ما این است تا برگزار کننده دوره های آموزشی برای برنامه نویسی و تولید بازی ایرانی باشیم. زیرا تا کنون آموزش رسمی برای تولید بازی ها و برنامه نویسی بازی های رایانه ای در کشور نبوده است.

احمد نادری اضافه کرد: ۱۳ شرکت در کل کشور داریم که مشغول بازی سازی و برنامه نویسی بازی های ایرانی هستند که ما با ۷ شرکت تعامل برقرار کدیم تا در دوره های آموزشی برنامه نویسی بازی های رایانه ای شرکت نمایند. می خواهیم از پایه شروع کنیم و نیاز به حمایت داریم. صنعت گیم در دنیا سومین صنعت درآمدزا محسوب می شود که در ایران تا کنون از این بابت ضعیف بوده ایم. اگر کار به صورت حرفه ای انجام شود و تحریم ها برداشته شود می توانیم از این صنعت به درآمد فوق العاده ای دست پیدا کنیم.

سرداران آینده

رئیس هیات ورزش های همگانی استان اصفهان با بیان اینکه دو نوع نگاه به بازی های الکترونیکی وجود دارد تاکید کرد: اگر خوب نگاه کنیم می شود فرصت و اگر بد نگاه کنیم می شود تهدید. باید خوب دید و اندیشید، زیرا جنگ های آینده جنگ سایبری و نرم است وبازی های الکترونیکی می تواند در این فضا سرداران جنگ های آینده را شناسایی و تربیت کند.

امیر نوربخش باقری ادامه داد: چینی ها در این فضا ارتشی از هکر ها را تشکیل داده اند که می توانند به سایت های خاص و ویژه که اهمیت بسزایی برای سایر کشورها دارند حمله کرده و با هک کردن اطلاعات شان آنها را نابود کنند. ما نیز با برنامه ریزی وخوب اندیشیدن، این فضارا برای بازیکنان بازی های الکترونیکی فراهم سازیم و از بین آنها سرداران جنگ های آینده را تربیت کنیم.

حامیان مالی

رئیس کمیته بازی های الکترونیک هیات ورزش های همگانی با تشکر از هیات ورزش های همگانی استان اصفهان خاطر نشان کرد: تا پیش از این مسابقات با این شکل و شمایلی که ما برگزار کردیم نبود و هیات تقبل اسکان و تغذیه بازیکنان را برعهده گرفت که این برای اولین بار در کشور بود. از سوی دیگر اولین بار است که به نفرات برتر حکم قهرمانی از سوی وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون ورزش های همگانی اعطا شد.

محمد مهدی کاظمی یادآور شد: مسابقات با استقبال بسیار خوبی روبرو بود و بیش از ۲۵۰ بازیکن در رقابت ها حضور داشتند. نفرات برتر نیز به عنوان بازیکنان تیم ملی انتخاب و تا سال آینده که مسابقات بعدی برگزار شود در تیم عضویت خواهند داشت.

وی درپایان از شرکت امیر و مجموعه ملی سیتی سنتر برای حمایت از برگزاری این دوره از رقابت ها تشکر کرد و گفت: حمایت این عزیزان باعث شد تا مسابقات به نحو احسنت برگزار شد و شرکت امیر جوایز نفیسی به برندگان هر ۴ رشته اعطا کرد.

ایجاد محیط سالم

مدیرعامل شرکت امیر دلیل حمایت خود از این مسابقات را چنین توضیح می دهد:ما برای ایجاد محیطی سالم، فرهنگی و ورزشی و کمک به جوانان جهت حضور در میادین ملی و بین المللی وارد این عرصه شدیم و قصد داریم با ایجاد محیطی سالم زمینه شور و نشاط اجتماعی جوانان و نوجوانان عزیز را فراهم سازیم.

امیر خیام ادامه داد:اصفهان پتانسیل بالایی در زمینه بازی های الکترونیکی دارد . از سوی دیگر استعداد های زیادی در اصفهان وجود دارند که می توانند در عرصه ملی و حتی بین المللی رقابت های بازی های الکترونیکی حضور پیدا کنند.

خیام افزود: خلاء فضاهای بازی های الکترونیکی در اصفهان بسیار احساس می شد و شرکت امیر قصد دارد با سرمایه گذاری و مشارکت با کمیته بازی های الکترونیکی هیات ورزش های همگانی این خلاء را از بین ببرد.

موارد جالب

حضور تیم طناب زنی استان اصفهان در افتتاحیه مسابقات اربابان سلاح

به گزارش روابط عمومی هیات ورزش‌های همگانی، تیم طناب‌زنی هیات ورزش‌های همگانی استان اصفهان با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار