کمیته ورش های طبیعی استان اصفهان - رئیس کمیته سعید افشاری

کمیته ورزشهای طبیعی (Outdoor Activities)

کمیته ورش های طبیعی استان اصفهان - رئیس کمیته سعید افشاری

کمیته ورزشی “ورزشهای طبیعی (Outdoor Activities)Icon

پرداختن به ورزشهای طبیعی از سابقه طولانی برخوردار بوده و هست ، درعین حال به ساماندهی و سازماندهی این رشته در سطح کشور تاکنون به اندازه کافی پرداخته نشده است، هیئت ورزشهای همگانی شهرستان اصفهان نیز براساس اقدامات سازمان یافته ای چون برگزاری برنامه های پیاده روی همگانی ، مسابقه ماهیگیری و نیز کوه روی عمومی بارها فعالیتهای درخور توجهی رابه ورزش دوستان علاقمند رشته ورزشهای همگانی ارائه نموده است.
کمیته ورزشهای طبیعی هیئت ورزشهای همگانی در حال حاضر با آماده سازی برنامه های عملیاتی در صدد ترویج اصولی وعلمی این ورزش در سطح استان است. تا در ارائه پاسخ مناسب به استقبال عمومی و سطح فزاینده علاقه مردمی در پرداختن به ورزشهای طبیعی بتواند زیر ساختهای لازم را مهیا نموده و بصورتی اصولی با همکاری انجمن ورزشهای طبیعی فدراسیون ورزشهای همگانی کشور بصورت برنامه ای فعالیتهای خود را توسعه داده وعملیاتی نماید.

تعریف ورزشهای طبیعی : انجام فعالیت‌های خارج از زندگی شهری« Outdoor activities» که خارج از تمدن انسانی و در طبیعت اجرا می‌شود را شامل می گردد.

منظوراز ورزشهای طبیعی : تا فعالیتهای حرکتی و تفریحی سالم را در قالب فعالیتهای ورزشی همگانی سازمان دهد، و ضمن حفظ سلامت براساس هـرم سلامت (سلامت روح ، سلامت ذهن ، سلامت عاطفی، سلامت جسمانی) بتواند با رعایت الزامات و ملاحظات زیست محیطی و فرهنگی بدور از زندگی ماشینی و در محیط های طبیعی بعنوان محیط های ذاتی فعالیتهای انسانی فعالیتها را در دامان طبیعت هدایت نماید.
این رشته ورزشی سهم قابل توجهی درطرحهای اشتغال زای زوده بازده می تواند داشته باشد و به راحتی خواهد توانست ، درطرحهای غنی سازی اوقات فراغت مورد توجه اقشارمختلف قرارگیرد.

رشته های مطرح ورزشهای طبیعی دردنیا :
راه پیمائی درطبیعت یاهایکینگ”Hiking”
اردو درطبیعت یاکمپینگ”Camping”
مسافرت با کوله پشتی”backpacking”
شنا درطبیعت”Swimming”
قایقرانی”Kayaking”
دوچرخه‌سواری درطبیعت”Biking”
جنگل پیماییwooding””
کویرپیماییsalt deserting””
صحرانوردی”‘deserting
شکار ورزشی “Sport hunting
پیاده‌روی “”Walking
پیاده‌روی در آب”wading”
ماهیگیری”Fishing”
پیاده روی درجاده “Pedestrian”
سوارکاری درطبیعت”Horse riding”
دامنه‌نوردی “Hill walking” یا ” “fell walking”

هدف کلی ازانجام ورزشهای طبیعی :
هدف از انجام این فعالیت‌ها لذت بردن از چشم‌انداز‌ها و طبیعت ، رهاسازی استرس ، یافتن آرامش و سکوت در طبیعت ، لذت بردن از زندگی و کسب آسودگی خاطر و دست یابی به سلامت روحی ، ذهنی ، عاطفی و جسمانی می‌باشد.
به عبارت دیگرشاخه ها یا سبکهای ورزشهای طبیعی فن وعلم زندگی در شرایط ذاتی انسانی است ، بدون اتکا بر دیگری و تنها با اتکا بر مقدورات و امکانات خود و تنها تحت این تعالیم است که فردفارغ ازتمامی مشغله ها و تمامی درگیری های ذهنی ضمن تفکر به خود درخلال برنامه های مختلف تمام همت خود را در کمک به دیگران جزم نموده و آماده و پذیرای هرگونه یادگیری درمدت زمان قابل توجهی می گردد.

ویژگیهای ورزشهای طبیعی درمقایسه با سایر ورزشهای حرفه ای درطبیعت :
جهت آمادگی برنامه‌های ورزشهای طبیعی عموما”نیازی به برگزاری پیش‌برنامه نیست.
ورزشهای طبیعی بسیار لذت‌بخش‌ وبا روحیه های مختلف سازگاراست.
برنامه‌های ورزشهای طبیعی تنوع بسیار زیاد‌تری دارند.
ورزشهای طبیعی ازخطرات به مراتب کمتری نسبت به ورزشهای حرفه ای در طبیعت همراه است.
در ورزشهای طبیعی هرگزهدف برد و باخت دنبال نمی شود ، و فعالیتها عموما” تفریحی است.
ورزشهای طبیعی خستگی جسمی و روحی کمتری دارد.
صدمات واره به کمر، ستون فقرات، زانو، قوزک پا و … در ورزشهای طبیعی بسیار کمتر است.
در ورزشهای طبیعی ارتفاع ‌زدگی معنایی ندارد.
در ورزشهای طبیعی شما دچار بیماریهای ارتفاع نمی‌شوید.
یخ ‌زدگی‌های شدید زمستانی در ورزشهای طبیعی اتفاق نمی‌افتد.
در ورزشهای طبیعی درصورت اطلاع از حداقل مهارتهای انفرادی و گروهی احتمال گم شدن ، پرت‌شدن ، سقوط کردن ، بهمن‌زدگی و … بسیار پایین است.
ورزشهای طبیعی بسیار کم‌ هزینه و مقرون به صرفه است.
در ورزشهای طبیعی نیازی به داشتن تجهیزات مخصوص هر فصل نیست و بیشترتجهیزات بصورت چهار فصل قابل استفاده است.
دوره های کارآموزی ورزشهای طبیعی بسیار ساده و شرکت دراین دوره ها کاملا” مقرون به صرفه و خود خاطره انگیز است.
برای ورزشهای طبیعی نیازی به انجام تمرینات هوازی و تمرینات منسجم ورزشی نیست و داشتن آمادگی عمومی جسمانی و انجام تمرینات عمومی صبحگاهی کافی خواهد بود.
ورزشهای طبیعی شرایط سنی، جنسی و آمادگی خاص نمی‌خواهد.
در ورزشهای طبیعی شما همزمان به تفریح ، طبیعت گردی و گردشگری نیز می‌پردازید.
در ورزشهای طبیعی فرصت کسب اطلاعات جغرافیای ، فرهنگی و تاریخی منطقه بیشتر است.
در ورزشهای طبیعی از مهارتهای فیلم برداری وعکاسی می توان بخوبی لذت برد.
درانجام ورزشهای طبیعی شرایط بد آب‌ و ‌هوایی به ندرت می‌توانند برنامه شما را به هم بزنند.
در ورزشهای طبیعی نیازی به برقراری مقررات و قوانین سفت و سخت در حین برنامه وجود ندارد و شرکت کنندگان ضمن فراگیری مهارتهای گروهی و کار تیمی از آزادی عمل بیشتری در انجام امور شخصی مورد علاقه خود برخوردارند.
اردوهای قابل انجام در ورزشهای طبیعی بسیار لذت‌ بخش و جذاب و بیاد ماندنی است.
خاطرات و پیش‌ آمد‌های جالب و به یادماندنی ورزشهای طبیعی بسیار آموزنده و عبرت آموز در زندگی روزمره است.امکان دیدن گونه‌های جانوری و گیاهی در ورزشهای طبیعی بسیار زیاد است و فرصتهای بسیاری برای این منظور بوجود خواهد آمد.

ورزشهای طبیعی به ورزشهایی گفته می شود که در دل طبیعت انجام می گیرند . منظور از دل طبیعت کوهها ، سواحل دریاها ،کناره های رودخانه ها ، جنگل ها ، کویر ، دشت های سرسبز و خرم و … می باشد .
این انجمن شامل کمیته های ۱ –  همایش های پیاده روی خانوادگی ، ۲ – کمیته کوهروی عمومی ، ۳ – کمیته دوچرخه سواری همگانی ، ۴ – کمیته جنگل نوردی ، ۵ – کمیته غارنوردی ، ۶ – کمیته کویرنوردی ،
۷ – کمیته گشت طبیعت ، ۸ – کمیته تفریحات و فعالیت های خانوادگی ، ۹ – کمیته فعالیت های تفریحی پیرامون سواحل دریایی ، ۱۰ – کمیته توریسم ورزشی .
اهداف :
• ورزشهای طبیعی را می توان به معنای کامل کلمه ورزش برای سلامتی دانست . کسانیکه به این ورزش روی می آورند قصد مسابقه و گرفتن مدال و امتیازات دیگری را ندارند . هرکس میتواند به قدر دلخواه و توانایی از طبیعت بهره ببرد و در مواقع ضروری استراحت کند و هیچگونه فشاری به بدن خود نیاورد .
• ورزش در محیط بسته و آ لوده که هوای پاک نداشته باشد اثرات مطلوب زیادی ندارد . اما هوای آزاد طبیعت از نظر لطافت بی نظیر است و ورزشکار می تواند نه تنها اکسیژن زیادی را جذب بدن و خون خود نماید بلکه دستگاه تنفسی خود را نیز تقویت نموده و انرا سالم نگه دارد .
• استفاده از منابع طبیعی و محیط زیست به دلیل در دسترس بودن و کم هزینه بودن آن . ورزشهای طبیعی بسیار که خرج است ، برای سازمان ورزش هزینه ای ندارند و افراد نیز جز کفش و لباس نسبتا مناسب به وسایل دیگری احتیاج ندارند بهمین علت اقشار مختلف جامعه می توانند در آن شرکت داشته باشند .
• برخی از ورزشها قسمت های خاصی از بدن را تحرک می بخشند و تقویت می نمایند اما این ورزش برای قلب ، دستگاه تنفس و همه اعضاء بدن سودمند است . بالا و پایین رفتن ها و خم و راست شدنها و عبور از گذرگاههای مختلف و پر پیچ و خم به قسمتهای مختلف بدن تحرک می بخشند و روحیه را نیز قوی و بانشاط می سازد .
• نگهداری از مواهب و منابع طبیعی و محیط زیست و جلوگیری از آلودگی آنها .
• صرفه جویی در هزینه های رفت و آمد ، وقت ، وسایل و تجهیزات .
• پناه بردن به طبیعت حداقل برای چند ساعت به منظور دوری جستن از انواع آلودگی های مجود در شهرها.
• ورزشهای طبیعی باعث بوجود آمدن دوستی و صمیمیت بیشتری می شود .
• فضای باز ، چشم اندازهای دوردست و طبیعت بیکران به افراد روحیه ای تازه می بخشد . بر وسعت نظر آنها می افزاید ، تنگ نظریها و خودبینی ها را نقصان می دهد و دور از غوغای شهرها در محیطی آرام فرصت و امکان تفکر وسیع تری را فراهم می آورد .
• زندگی در شهرها و استفاده از وسایل گرم کننده و سرد کننده در زمستان و تابستان مقاومت انسان را در مقابل سرما و گرما نقصان داده و آسیب پذیری در مقابل این عوامل طبیعی را زیاد می کند . اما کسانیکه در فصول مختلف به طبیعت می روند بیشتر می توانند بدن خود را در برابر گرمای تابستان و سرمای زمستان مقاوم سازند . طبیعت گردان با مشکلات عادت کرده بدن خود را با طبیعت تطبیق داده میتوانند برف و سرما و کولاک ها را تحمل کنند و استقامت بدنی خود را محفوظ نگهدارند .
• بسیاری از ورزشها نیاز به وسایل خاص ، مقررات و فنون خاص و مربی دارند ولی ورزشهای طبیعی به جز چند مسئله کوچک هیچگونه یادگیری خاصی برای آن ضروری نیست از این نظر نیز می تواند جزو ورزشهای همگانی به شمار آید .
• اغلب ورزشها احتیاج به تشکیل تیم و شرکت چند نفر دارد اما در ورزشهای طبیعی مسئله نفرات مطرح نیست .یک نفر به تنهایی یا چندین نفر باهم می توانند این ورزش را انجام دهند و هیچگونه محدودیتی در این مورد وجود ندارد .
• این ورزش برای سنین مختلف مناسب و سودمند است . اطفال و جوانان و میانسالان و بزرگسالان همه می توانند به ورزشهای طبیعی بپردازند .

بارزترین نمونه ورزشهای طبیعی که فدراسیون ورزشهای همگانی نقش بسیار موثری در توسعه و گسترش و نیز جذب عموم مردم به ورزشهای همگانی است همایش های پیاده روی خانوادگی است . فدراسیون ورزشهای همگانی با برگزاری هر هفته این همایش ها در ترغیب و تشویق مردم به ورزش همگانی کمک شایانی نموده است .

یکی از مهمترین بخشهای این انجمن کوهپیمایی است .کوهها از جمله ویژگیهای بارز سرزمین ما محسوب می شوند . بلندیهای البرز در نواحی جنوبی دریای مازندران و مرتفعات زاگرس سراسر نواحی مرکزی و غربی را تحت پوشش خود دارند .  آبادیهای کوچک و بزرگ در جای جای این سرزمین خشک و کویری به سوی جلوه های شاخصی از وجود برف در ارتفاعات و هوای سرد کوهستان تغییر داده اند .
کوهپیمایی یکی از مفیدترین ورزشهایی است که می تواند در همگانی کردن ورزش و سالم سازی جامعه سهمی موثر داشته باشد . در کنار جنبه قهرمانی و فتح قله های صعب العبور و پا گذاشتن به غارهای دوردست کوهپیمایی ساده یعنی ورزشی که همگان می توانند در آن شرکت کنند و سلامتی خود را تامین کنند مطرح می شود

 

رئیس کمیته : سعید افشاری – ۰۹۱۳۳۰۳۷۲۵۱

نایب رئیس : احمد اصغر زاده

نایب رئیس بانوان : مهری انشایی

دبیر : محمد جواد صدیقی

کارگروه آموزش : علی اصغر محمودی

کمیته فناوری اطلاعات : امیر حسین سلطان الکتاب

روابط عمومی : عاطفه داوودی

کمیته ورزشهای طبیعی استان اصفهان
کمیته ورزشهای طبیعی استان اصفهان

سایت کمیته ورزشهای طبیعی  استان اصفهان  :  http://naturalsport.ir

موارد جالب

انتصاب سرکار خانم سمیعی به عنوان سرپرست کمیته پیلاتس

انتصاب سرکار خانم سمیعی به عنوان سرپرست کمیته پیلاتس   ریاست محترم هیات ورزشهای همگانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار