می خواهیم همه را درگیر ورزش کنیم

می خواهیم همه را درگیر ورزش کنیم

 می خواهیم همه را درگیر ورزش کنیم

رئیس هیات ورزش های همگانی:

می خواهیم همه را درگیر ورزش کنیم

روزنامه همشهری:چندی پیش در همایش فدراسیون ورزش های همگانی در رامسر مشخص شد هیات استان اصفهان در بین ۳۲ هیات استانی جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است. جایگاهی که حاصل تلاش چندماهه اعضائ جدید هیات بود ودر کمتر از یک سال به این مهم دست یافته بودند.

احراز رتبه دوم با تلاش چندماهه اتفاق ساده ا ی نیست و پرداختن به آن می تواند فتح البابی شود برای فعالیت جدی و بیشترسایر هیات های ورزشی استان جهت کسب رتبه در دایره امور استان های هر فدراسیونی.

رئیس هیات ورزش های همگانی کسب رتبه دوم هیاتش را به دلایل زیادی منوط می کند از جمله هماهنگی و تعامل خوب هیات و شهرداری اصفهان. واما این رتبه و مقام دلیلی شد برای مصاحبه با امیر نوربخش باقری رئیس هیات ورزش های همگانی که در زیر می خوانیم.

س- چه شد که از بین ۳۲ هیات استان اصفهان دوم شد؟

بیلان کاری ما باعث این اتفاق شد. به نظر من اصفهان در امر ورزش زیرساخت های لازم را دارد و تنها کافی است که از آنها استفاده شود. کاری که ما بعد از تحویل گرفتن هیات در خرداد ماه سال نود انجام دادیم همین بود بهره گیری از امکانات موجود. برگزاری همایش های مختلف ورزشی در تمام مناسبت های تقویم با همکاری شهرداری،فعال سازی چند کمیته ورزشی مثل کمیته ورزش و بازی های کودکان، فریزبی و راگ فوتبال، ورزش مساجد، مرتفع کردن مشکلات پیش روی رشته پیلاتس،برگزاری مسابقات کشوری یوگادر سال ۹۰، همایش کشوری ورزش از پنجره حقیقت، کسب مقام ورزشکاران مان در بازیهای قهرمان کشوری دو ومیدانی و پیاده روی، فراهم کردن شرایط ورود ۶۰۰ مهد کودک به انجام ورزش صبحگاهی و فعالیت هایی از این قبیل باعث شد به این رتبه دست پیدا کنیم. در ضمن این موضوع را اضافه کنم که یکی از عواملی که در بالارفتن نمره عملکرد ما تاثیر داشت اجرای همایش کالاسکه سواری کودکان در میدان نقش جهان در هفته المپیک و همایش پل خواجو بود که از شبکه خبر نیز پخش شد. این پخش گزارش از رسانه خیلی اهمیت داست.

س- رتبه قبلی هیات چند بود؟

بگذریم. دوست ندارم در این خصوص صحبت کنم.

س- با چه نمره ای رتبه دوم را بدست آوردید؟

گرید فدراسیون ورزش های همگانی نمره ۱۰۰۰ است و هیات ما توانست نهصدو شصت و خورده ای امتیاز بگیرد.

س- چرا اول نشدید؟

در بیلان عملکردمان یک همایش پیاده روی بزرگ کم داشتیم که اگر برگزار کرده بودیم می توانستیم حتی هیات برتر شویم.

س- وقتی هیات ورزش های همگانی را تحویل گرفتید برای قرار گرفتن در جمع برترین ها برنامه داشتید؟

خیر اصلا به این موضوع فکر نکرده و برایش برنامه ریزی نکرده بودیم.وقتی هیات را تحویل گرفتیم تجربه امروز را در امر فعالیت ورزشی نداشتیم و تنها به صرف انجام وظیفه قبول مسئولیت کردیم. در ابتدای امر به پیشنهادات کمیته های ورزشی مان جامه عمل می پوشاندیم وبا وجود کمبود بوجه تلاش می کردیم سمینارها، همایش ها و مسابقاتی که لازم است را برگزار کنیم.برنامه مدون نداشتیم وهدفی برای قرار گرفتن در جمع برترین ها برای خودمان مشخص نکرده بودیم. الویت هایی داشتیم که پرداختن به آنها ما را به این جایگاه رساند.

س- چه الویت هایی داشتید؟

فعال سازی کمیته های ورزشی هیات، درگیر کردن نهاد های مختلف با ورزش و مسائلی از این قبیل.

س- برای پرداختن به این الویت ها مشکل بودجه نداشتید؟

داشتیم. بودجه ما بقدری نبود که بتوانیم همه کمیته های ورزشی مان را فعال کنیم. با این حال با اختصاص بودجه ای اندک به هیات ورزش های همگانی این پول را مدیریت کردیم و خیلی از کارهایی که می بایست انجام می دادیم را عملی کردیم.

س- احراز رتبه دوم برای هر هیات و یا شخصی این انگیزه را ایجاد می کند که درصدد کسب رتبه بالاتر برآید. در مورد شما و هیات ورزش های همگانی هم این موضوع صدق می کند؟

به تبع همینطور است منتهی آنچه برای ما مهم است در ابتدا حفظ این رتبه و بعد تلاش برای کسب رتبه اول است.البته با برنامه هایی که مدنظر داریم احساس می کنم قرار گرفتن در صدر هیات های همگانی کشور کار دشواری نباشد و رسیدن به رتبه اول را دور از دسترس و بعید نمی دانم.

س- پس برای سال۹۱ برنامه ریزی کرده اید؟

بله برخلاف سال پیش که تقویم ورزشی نداشتیم و بی تجربه بودیم ،امسال با تجربه ای که در این چندماه فعالیت در هیات و اموراجرایی ورزش کسب کردیم برای تقویم امسال هیات برنامه ها و الویت های زیادی تعیین کردیم.

س- در این خصوص بیشتر توضیح بدهید؟

درسال جاری ورزش کارمندان دولت و ورزش مساجد و ساخت ورزشگاهی مختص کودکان از الویت ها و اهم برنامه های هیات هستند. امسال روی ورزش کارمندان دولت خیلی تاکید داریم و می خواهیم با همکاری دکتر اسماعیلی رئیس شورای عالی ورزش استان برای تمام ادارات یک ساعت ورزش بگذاریم. در حال حاضر فرصت همکاری ۸۰ کارمند دولت با هیات همگانی تعریف شده و قصد داریم این همکاری را با نهادها،ارگانها و ادارات بیشتری برقرار کنیم . بدین ترتیب افراد بیشتری با ورزش درگیر می شوند و توسعه ورزش همگانی مویثر می شود.

س- در بیلان سنجی یکی از عوامل کسب نمره تعداد ورزشکاران بیمه شده است که با عنوان ورزشکاران ساماندهی شده مطرح و مورد ارزیابی قرار می گیرد. شما چه تعداد ورزشکار ساماندهی شده دارید؟

نمی توانم در این مورد آمار دقیقی بدهم . زیراتمام دانش آموزان مقطع چهارم ابتدایی که با همکاری هیات رشته طناب زنی را آموزش دیده و در آن فعالیت می کنند بیمه هیات نیستند و بیمه شان دانش آموزی و از طرف آموزش و پرورش است. ۶۰۰ مهدکودکی که با همکاری هیات ورزش صبحگاهی انجام می دهند نیز همینطور است و تحت بیمه مهدکودک ها فعالیت می کنند. برای همین نمی توانم در این مورد عدد و رقمی اعلام کنم.اضافه کنم که ورزشکارانی که زیر نظر کمیته های ورزشی ما ورزش می کنند بیمه شده اند .

س- برای امسال تقویم ورزشی تهیه کردید؟

بله. بزودی برنامه های تقویم امسال مان را اعلام می کنیم.

س- چه الویتهایی دارید؟

ما دونوع کمیته ورزشی داریم . کمیته ورزشی که مردم با ورزش آن آشنا هستند مثل طناب زنی ودیگری کمیته هایی که مردم با ورزش آن آشنا نیستند مانند داژبال یا همان وسطی خودمان. تلاش ما این است که رشته هایی ورزشی زیر مجموعه هیات همگانی را به مردم بشناسانیم. دیگربرنامه ای که مدنظر داریم توسعه کمیته ورزش مساجد است تا رشته هایی چون پینگ پنگ و ورزش های رزمی را در مساجد فعال کنیم. تعیین ساعت ورزش برای ادارات هم جز اهدافمان در سال جاری است.

س- نایب رئیس شما به تازگی رئیس گروه هماهنگی بانوان اداره کل ورزش و جوانان شده است. در این خصوص چه نظری دارید؟

این باعث خوشحالی و افتخار ماست و تاییدی بر توانایی های خانم نسرین شاکری فرد است. البته تعدادی از روسای کمیته های ما نیز خانم هستند که توانسته اند در مدت کوتاه فعالیتشان رشد چشمگیری برای کمیته تحت نظرشان رقم بزنند. مانند خانم عفت نجف پور رئیس کمیته تازه تاسیس ورزش و بازی های کودکان.

س-در بین کمیته های هیات ورزش های همگانی کمیته ای بنام ورزش گردشگری وجود دارد. در مورد این کمیته صحبت می کنید که چه مسئولیتی را برعهده دارد و چه کاری انجام می دهد؟

برخی نقاط گردشگری و اماکن دیدنی و آثار باستانی هستند که دسترسی به آنها جهت بازدید آسان نیست مثل آبشار نیاسر و سمیرم ویا روستای کویری مس. این کمیته با تنطیم برنامه بازدید، متقاضیان را در غالب یک گروه برای پیاده روی یا کوه گشت با همراهی مربی و کارشناس به این مناطق می برد. این می شود ورزش گردشگری.

موارد جالب

حضور تیم طناب زنی استان اصفهان در افتتاحیه مسابقات اربابان سلاح

به گزارش روابط عمومی هیات ورزش‌های همگانی، تیم طناب‌زنی هیات ورزش‌های همگانی استان اصفهان با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار